ABS i PLA – garść informacji

PLA

ABS i PLA – wszystko o materiałach do drukowania w 3D

Do wykonywania modeli 3D używa się różnych materiałów, jednak najpopularniejszymi z nich są ABS i PLA. Na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo, jednak pod względem parametrów technicznych mocno się od siebie różnią. O tym, jakie właściwości posiada każdy z ich, rozprawiamy w dalszej części artykułu.

ABS – to akrylonitrylo – butadieno – styren pozyskiwany w procesie polimeryzacji i kopolimeryzacji. Tworzy się go na bazie ropy naftowej. W procesie topienia się wydziela szkodliwe dla człowieka związki chemiczne, dlatego podczas pracy należy zachować szczególną ostrożność. Co więcej, wydruki powinno się wykonywać wyłącznie w przystosowanych do tego i wentylowanych pomieszczeniach. Używany do produkcji obudów aparatury elektronicznej, sprzętu AGD, sprzętu sportowego oraz niezwykle popularnych klocków LEGO. Materiał posiada matową fakturę, a jego odcienie nie są tak intensywne jak PLA. Wykazuje dużą kurczliwość i potrzebuje wysokiej temperatury topnienia (zakres 230oC – 270oC), dlatego drukowanie z jego użyciem wymaga zastosowania podgrzewanego stołu roboczego oraz zamkniętej i podgrzewanej komory roboczej. Warto również dodać, że ABS jest elastyczniejszy od PLA, a to ułatwia jego dalszą obróbkę. Ze szlifowaniem, wierceniem otworów czy usuwaniem podpór nie ma najmniejszych problemów. Oczywiście materiał należy przechowywać w suchych miejscach, bo zawilgocony może zapchać dysze. Sprawi również, że sporządzony model będzie miał gorszą jakość i wytrzymałość.

PLA (polilaktyd czyli kwas mlekowy) – to polimer należący do poliestrów analitycznych. Wytwarza się go z naturalnych surowców np. mąki kukurydzianej, co sprawia, że jest w pełni biodegradowalny. Stosuje się go przede wszystkim w biomedycynie. Służy do produkcji implantów dentystycznych, nici chirurgicznych, jednorazowych opakowań i naczyń. Wykazuje zdecydowanie mniejszą odporność i trwałość niż ABS. Ma gładką i błyszczącą fakturę, a stworzone z niego modele zachwycają nasyceniem barw. Topi się w temperaturze 190oC – 220oC. Nie kurczy się w trakcie wydruku i nie wydziela tak szkodliwych oparów jak ABS, co nie zmienia faktu, że praca z nim powinna przebiegać w wentylowanych pomieszczeniach. Co ważne, druk 3D z jego użyciem nie wymaga podgrzewanego stołu. W przypadku problemów z przyczepnością materiału wystarczy posmarować stół klejem lub zastosować specjalne podkładki BuildTak. Niestety wykonane modele są trudne w obróbce. Jeden niewprawny ruch i PLA może pęknąć. Naturalnie, podobnie jak ABS, należy go przechowywać w suchym miejscu.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top