Co to jest PCB?

Co to jest PCB

Płytki drukowane, obwody drukowane, również określane są jak płytki PCB. Są to niewidoczni bohaterowie, których obecność jest konieczna w każdym urządzeniu elektronicznym, niezależnie od tego czy jest to sprzęt do użytku domowego, czy też będzie ono miało zastosowanie przemysłowe.

Nie można nie zauważyć, że urządzenia elektroniczne dzisiaj są już stałym elementem naszej codzienności. Nic więc dziwnego że płytki drukowane poddane są ciągłemu i dynamicznemu rozwojowi. Obwody drukowane to elementy elektroniki, które świetnie sprawdzają się w procesie tworzenia dowolnych układów elektronicznych. Mogą one być stosunkowo proste, ale równie dobrze bardzo złożone i skomplikowane. Układ elektroniczny jest więc bardzo istotnym elementem każdego urządzenia elektronicznego, to on decyduje o jego właściwym funkcjonowaniu. Z tego względu jakość płytek drukowanych pełni tak istotną rolę w całej elektronice.

Płytki drukowane – co to jest PCB?

Nazw dla płytek drukowanych jest kilka. Jedną z nich jest często używany skrót PCB – Co to jest PCB? Skrót pochodzi z języka angielskiego i oznacza „Printed Cicuit Board” co można przetłumaczyć jako obwód drukowany. Jest to płytka wykonana z materiału izolacyjnego, który pokrywa się folią przewodzącą, a służy w celu montażu elementów elektronicznych. Elektrycznie przewodzącym elementem są tzw. ścieżki miedziane, a także pola lutownicze. Całość wspólnie z innymi elementami składa się na układ elektroniczny.

W jaki sposób przebiega proces produkcji płytek PCB?

Skoro już wiemy co to jest PCB, czas dowiedzieć się w jaki sposób płytka jest produkowana. Jest to proces dość złożony i skomplikowany. By obwód drukowany był gotowy do użytku trzeba wykonać nawet kilkadziesiąt operacji obróbkowych. Zalicza się do nich m.in. obróbkę mechaniczną, czyli cięcie, separowanie czy wiercenie. Te operacje to także obróbka chemiczna, m.in. ścieżki, trawienie, cynowanie, metalizacja. Nie może być pominięty etap kontroli elektronicznej i optycznej.

Warto też zauważyć, że w całym procesie produkcji będą pojawiać się punkty krytyczne. Będą nimi np. utrzymanie stabilnych i właściwych parametrów produkcji, co sprowadza się do wielkości mechanicznych, termicznych, chemicznych, a także do powietrza i światła.

W jaki sposób ocenić jakość płytki drukowanej?

Wiedza na temat tego co to jest PCB to jedno, warto jeszcze wiedzieć  w jaki sposób sprawdzić czy płytka drukowana spełnia wysokie standardy. Obwód drukowany, który można będzie zakwalifikować jako prezentujący wysoką jakość będzie się charakteryzował:

  • dokładnością otworów, ścieżek czy wymiarów zewnętrznych,
  • spełniającymi oczekiwania właściwościami dialektrycznymi i elektrycznymi,
  • solidność i odporność na pracę w różnych środowiskach,
  • precyzyjne wykonanie w kwestii dokładności wykonania opisów oraz soldermaski.

 

W zasadzie, w obecnych czasach z płytkami drukowanymi mamy do czynienia na co dzień. Wprawdzie ich nie widzimy, ale są one w laptopach, smartfonach, lampach, sprzętach RTV i AGD. Zatem używa się ich w urządzeniach użytku domowego, ale znajdują one także szerokie zastosowanie w przemyśle.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top