Czym jest skaner laserowy 3D?

skaner laserowy

Skanery 3D znajdują zastosowania w wielu gałęziach przemysłu. Nie wszędzie wykorzystuje się jednak takie same urządzenia. Na rynku dostępne są skanery lepiej nadające się do skanowania sylwetki, jak i takie, które sprawdzą się na liniach produkcyjnych. W ofercie producentów skanerów są też urządzenia do zadań specjalnych, które świetnie poradzą sobie w trudnych warunkach przemysłowych, a nawet w warunkach ekstremalnych, np. w jaskiniach i kopalniach. Planowane wykorzystanie skanera nie jest jednak jedynym kryterium, jakim powinniśmy się kierować podczas zakupu. Musimy też zdecydować, czy lepszym rozwiązaniem będzie skaner laserowy, czy wykorzystujący światło strukturalne.

Skaner 3D jako narzędzie metrologiczne

Istnieje wiele metod pozyskiwania pomiarów, w tym standardowe pomiary ręczne. Niestety próby zbadania geometrii obiektu i poznania jego dokładnych wymiarów nie zawsze powiodą się, jeśli wykorzystamy do tego jedynie linijkę czy suwmiarkę. Niektóre obiekty są trudno mierzalne tradycyjnymi metodami i nawet jeśli ostatecznie uda nam się je zmierzyć, zajmie to mnóstwo czasu, a i tak nie dostarczy precyzyjnych informacji.

Rosnąca popularność skanerów 3D wynika stąd, że za ich pomocą można szybko i wygodnie wykonać pomiary najróżniejszych obiektów i otrzymać precyzyjne wyniki. Skanery gromadzą dane dotyczące kształtów, struktury powierzchni, a niekiedy również kolorów. Oznacza to, że proces skanowania zdecydowanie usprawnia proces projektowania, przyspiesza i zmniejsza liczbę błędów gromadzonych danych, a w efekcie oszczędza czas i pieniądze firm korzystających z technologii 3D.

Skaner laserowy i wykorzystujący światło strukturalne

Proces skanowania 3D może opierać się na różnych technologiach, ale zwykle wyróżnia się dwie podstawowe: technologię laserową i technologię światła strukturalnego.

Laserowe skanery 3D oparte są na triangulacji trygonometrycznej – chodzi o to, by uchwycić kształt 3D w milionach punktów. Punkt lub wiązka laserowa rzutowane są na obiekt, a odbicie rejestrowana jest za pomocą czujników. Czujniki usytuowane są w znacznej odległości od źródła lasera, dzięki czemu możliwe jest dokładne zmierzenie punktów poprzez obliczenie kąta odbicia światła lasera. Znajomość odległości między skanerem a skanowanym obiektem pozwala na określenie powierzchni obiektu i uzyskanie skanu 3D. Dlaczego metoda ta nosi nazwę triangulacji? Ponieważ laser (kropka lub linia), czujnik oraz emiter tworzą razem trójkąt.

Precyzja skanowania 3D

Skaner laserowy ma wiele zalet, a największymi są wysoka rozdzielczość i dokładność. Poza tym najprostsze skanery laserowe można nabyć w atrakcyjnych cenach. Niemniej jeśli potrzebujemy wyjątkowo precyzyjnego urządzenia, które sprawdzi się w trudnych warunkach (zmienne oświetlenie, nikłe światło) i poradzi sobie z obiektami ciemnymi, połyskliwymi lub półprzezroczystymi, powinniśmy postawić na skanery 3D wykorzystujące technologię światła strukturalnego.

Skanery optyczne wykorzystujące technologię światła strukturalnego działają poprzez rzutowanie wzoru światła na obiekt, a nie linię czy kropkę lasera. Wzór emitowany jest przez stabilne źródło światła, najczęściej projektor LCD. Czujniki badają kształt wzoru światła i obliczają odległość każdego punktu pola widzenia.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top