Druk 3D – jak korzysta z niego medycyna

Druk 3D a medycyna

Rozwijająca się technologia druku 3D doceniana jest w każdej branży, również medycznej. Wykazuje ogromny potencjał, dlatego zyskuje coraz większą ilość zastosowań. Do czego używa się jej w medycynie? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części tekstu.

  • Drukowanie dużo tańszych protez nich standardowo. Co więcej, elementy do jej wykonania można wydrukować nawet w domu. Wystarczy ściągnąć plik z modelami i przystąpić do działania.
  • Drukowanie tabletek – w 2015 r. jedna z firm farmaceutycznych zaczęła przy pomocy nowej technologii produkować tabletki dla chorych na epilepsję. Lek nazywa się Spritam i łagodzi objawy padaczki.
  • Produkcja usztywniaczy do leczenia złamanych kończyn – nowe produkty z powodzeniem zastępują te wykonane z gipsu, które niestety są ciężkie, a ich zakładaniu towarzyszy ogromny bałagan. Stworzenie „ochronnych skorup” poprzedza się wykonaniem skanów nogi pacjenta, dzięki czemu są one idealnie dopasowane do jej kształtu, co znacznie przyspiesza rekonwalescencję i zmniejsza ryzyko nieprawidłowego zrostu. Warto dodać, że artykuły wyposażone są w akcelerometry, żyroskop oraz czujniki nacisku, które dostarczają informacji niezbędnych w leczeniu tego typu schorzeń.
  • Drukowanie skóry – to zabieg, który na razie jest w fazie badań, jednak już zyskał zainteresowanie wojskowych. Leczenie tym sposobem wszelkiego rodzaju uszkodzeń skóry będzie stanowiło przełom w medycynie. Jak miałby przebiegać cały proces? Bezpośrednio na ranę nakładano by cienkie warstwy materiału biologicznego, zawierającego fibroblasty, które produkują kolagen. Oczywiście ilość i skład nakładanego materiału dobierane byłby po wcześniejszym zmierzeniu głębokości rany przy pomocy skanowania 3D.
  • Drukowanie organów – aktualnie biodruk pozwala pracować nad prototypami uszu, kości czy nerek. Prawdopodobnie dalszy rozwój omawianej technologii spowoduje, że w końcu uda się przy jego pomocy stworzyć nadające się do przeszczepu narządy.
  • Egzoszkielety dla osób z porażeniem kończyn dolnych – produkcja egzoszkieletów to niesamowite osiągnięcie współczesnej technologii, które ułatwia funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Wszystkie komponenty, z których się je wykonuje są personalizowane i dobierane pod konkretnego pacjenta, tak by cała konstrukcja zapewniała odpowiednie dla niego podparcie i była w 100% dopasowana do jego anatomii ciała.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top