Druk 3D – historia powstania i stosowane techniki

druk 3d

Drukowanie przestrzenne to przyszłość rozwoju techniki, ale nie tylko. To rozwiązanie, które wspiera medycynę, motoryzację i wiele innych branż. Dlatego warto przyjrzeć się mu bliżej i poznać chociażby podstawowe informacje z nim związane. Jak i kiedy powstał druk 3D oraz jakie wyróżniamy jego techniki?

 

Druk 3D – historia jego powstania

Drukowanie przestrzenne to nic innego jak wytwarzanie realnych, trójwymiarowych obiektów na podstawie cyfrowego modelu. Początkowo korzystano z niego głównie przy prototypowaniu, jednak z czasem i wraz z jego rozwojem oraz dopracowywaniem możliwe stało się drukowanie różnorakich przedmiotów.

Druk 3D został opracowany w latach 80. XX w. przez Charlesa Hulla, który w 1986 r. opatentował ją jako stereolitografię, a następnie założył firmę 3D Systems, która zajęła się produkcją pierwszych drukarek 3D. Przedsiębiorstwo opracowało również format pliku STL, w którym do dziś zapisuje się pliki do druku przestrzennego. Kolejny przełom nastąpił w 1988 r., kiedy to Scott Crump stworzył nową technikę druku trójwymiarowego. Mowa o FDM, czyli osadzaniu topionego materiału. On również powołał do życia swoją firmę – Stratasys zajmującą się produkcją drukarek 3D, także tych wykorzystujących technologię SLS. Oczywiście druk 3D nadal się rozwijał i trwały prace nad stworzeniem domowego sprzętu do drukowania trójwymiarowych modeli. Prototyp urządzenia powstał w 2006 r., a jego autorem był Adrian Bowyer. Stworzony przez niego projekt RepRap skupił się nad tym, by produkować drukarki 3D do samodzielnego montażu, z których mógłby korzystać niemal każdy.

Jeżeli interesuje cię druk 3D i potrzebujesz sprzętu bądź oprogramowania do tworzenia modeli 3D i skanowania to zajrzyj na stronę evixscan3d.pl.

 

Druk 3D – istniejące technologie

Obecnie druk 3D może zostać wykonany przy zastosowaniu jednej z kilku dostępnych technologii. Do najważniejszych z nich należą:

  • Technologia FDM – polega na nakładaniu na siebie kolejnych warstw stopionego materiału. Przeciskany jest on przez ruchomą dyszę. To najpopularniejsza metoda druku 3D, która zapewnia dobrą jakość w rozsądnej cenie. Poza tym wydruki są trwałe i dokładne. Co ważne, do wykonywania modeli używa się różnych materiałów termoplastycznych np. ABS czy poliwęglanów.
  • Technologia SLS – technologia oparta na spiekaniu laserem cienkich warstw proszku. Pozwala na tworzenie modeli bez użycia podpór, których wygląd jest niemal w zupełności dopracowany (nie trzeba poddawać ich dodatkowej obróbce wygładzającej powierzchnię). To ekologiczna metoda, dzięki której można drukować skomplikowane obiekty i idealne odwzorować ich detale. Z racji szybkości wydruku i możliwości zastosowania funkcjonalnych materiałów idealnie nadaje się do seryjnych produkcji różnego rodzaju przedmiotów.
  • Technologia CJP – to selektywne spiekanie gipsowego proszku zabarwionego tuszem o wybranym odcieniu. Druk 3D wykonywany tą technologią przebiega sprawnie i nie generuje zbyt wysokich kosztów. Model tworzy się warstwowo, i co ważne jest kolorowy. Technologia sprawdza się przede wszystkim w branży architektonicznej, medycznej, edukacyjnej, odlewniczej i inżynieryjnej.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top