Druk 4d – technologia przyszłości

Druk 4d

Druk 4d – co to jest

Od jakiegoś już czasu jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju technologii wydruku 3d. Takie dziedziny naszego życia jak: medycyna, mechanika, produkcja, inżynieria czy wreszcie także sztuka niewątpliwie korzystają z rozwoju technologii 3d. W dzisiejszych czasach zatem nikogo za bardzo nie dziwi fakt, że  drukarki 3d możemy znaleźć już nie tylko w wielkich przedsiębiorstwach czy nowoczesnych placówkach naukowych. Technologia 3d zawitała do domów prywatnych, małych firm i instytucji państwowych. Drukarki 3d możemy znaleźć chociażby w szkołach gdzie służą dzieciom i nauczycielom na co dzień i nie są tak naprawdę traktowane jako coś zupełnie nowoczesnego. Nie dziwi zatem fakt, że technologia ciągle idzie do przodu, a co za tym idzie zaczynają się pojawiać pierwsze próby tak zwanego druku 4d. czym zatem jest druk 4d i w czym może zostać wykorzystany?

Druk 4d to druk, którego czwartym elementem jest czas. Druk dwuwymiarowy i trójwymiarowy nie są już dla nikogo niczym zaskakującym i nie potrzebują tak naprawdę żadnego wytłumaczenia. Druk 4d do druku wykonanego w technologii 3d dodaje element związany z czasem. Nie chodzi tutaj zatem o wydrukowanie modelu jakiegoś przedmiotu, ale o stworzenie z odpowiednich materiałów w określonym czasie wcześniej określonej rzeczy. Chodzi o drukowanie obiektów, które wraz z upływem czasu zmieniają swoją formę, działając bardzo podobnie jak naturalne procesy, w efekcie zaś powstaje określony obiekt. Konkretne elementy są przygotowywane wcześniej w technologii 3d, a następnie poddawane działaniu na przykład wody i upływającego czasu.

Druk 4d – możliwości

Druk 4d daje naprawdę wiele możliwości jeśli chodzi o rozwój technologii wydruku w ogóle, ale także o poznanie i być może skutecznie naśladowanie i wykorzystanie naturalnych procesów, takich jak modyfikacja kształtu, rozwój komórkowy i wiele innych tego typu rzeczy. Są to z pewnością kwestie bardzo ważne, które poprzez  eksperymenty z technologią druku 4d mają szanse zrewolucjonizować naukę i zmienić wiele dziedzin. Warto zatem być na bieżąco i śledzić zmiany zachodzące w nowoczesnych technologiach drukowania.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top