Ile kosztuje dobre oprogramowanie CAD CAM?

oprogramowanie CAD CAM

Maszyny sterowane numerycznie stanowią jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia hali produkcyjnej. To dzięki zaawansowanym maszynom możliwa jest szybka produkcja wyrobów wysokiej jakości. Jedna maszyna zastępuje pracę wielu rąk ludzkich i w przeciwieństwie do nich, pracuje w równym tempie, nie popełniając przy tym tak wielu błędów. Dzięki maszynom CNC jesteśmy w stanie wytwarzać ogromne serie identycznych przedmiotów, czego nie dałoby się osiągnąć z wykorzystaniem narzędzi ręcznych. Oczywiście na sprawną pracę maszyn CNC składa się również dobrej jakości oprogramowanie CAD CAM.

Oprogramowanie do obsługi maszyny CNC

Na rynku dostępne są rozmaite programy CAD i CAM, a także rozwiązania, które łączą funkcję CAD CAM, czyli integrują procesy projektowania i wytwarzania. To, jaki system zakupimy do swojej firmy, uzależnione jest od potrzeb przedsiębiorstwa, tego co i w jakich ilościach zamierzamy wytwarzać. Najnowsze systemy CAM to programy odpowiednie do wielu zastosowań i różnych typów obróbki. Wiele firm decyduje się na ich zakup, bo użycie dobrej jakości systemów pozwala na szybką i ekonomiczną obróbkę. Dzięki nim produkcja przyspiesza, niezależnie od stopnia jej skomplikowania, a jakość gotowych wyrobów nie wzbudza żadnych zastrzeżeń.

Oprogramowanie CAD CAM – koszt zakupu

Oczywiście dla firm, które zastanawiają się nad zakupem zintegrowanego rozwiązania CAD CAM, bardzo ważny jest również temat CAD CAM cena. Dostępne na rynku systemy oferowane są w mocno zróżnicowanych cenach. Najtańsze są z reguły rozwiązania starszego typu lub o ograniczonych funkcjonalnościach, ale dobrej jakości, elastyczny system również można nabyć w rozsądnej cenie. Poza tym cena nigdy nie powinna być najważniejszym czynnikiem, mającym wpływ na podjęcie decyzji zakupowej.

Zintegrowane rozwiązanie CAD CAM

Zintegrowane systemy CAD CAM to rozwiązania wspomagające proces projektowania i wytwarzania. Chodzi zarówno o wytwarzanie prototypów, produktów jednostkowych, jak i całych serii, przeznaczonych dla masowego odbiorcy. Niektóre firmy decydują się na korzystanie z systemów CAD i CAM niepochodzących od tego samego producenta, ale na dłuższą metę nie jest to opcja najwygodniejsza. Lepszym rozwiązaniem jest zakup oprogramowania CAD i oprogramowania CAM z tego samego źródła, dzięki czemu ich środowiska można ze sobą zintegrować. Systemy łączące w sobie funkcje CAD i CAM to trzecia opcja. Jej popularność cały czas rośnie.

Zintegrowanie rozwiązania CAD CAM służą zarówno do projektowania produktów, jak i programowania procesów produkcyjnych (głównie chodzi o obróbkę CNC) – zamiast kupować dwa różne systemy, wystarczy kupić jeden o wielu funkcjonalnościach. Firmy zajmujące się wytwarzaniem produktów poprzez obróbkę CNC, wszystko znajdą w jednym systemie. Dzięki temu dochodzi do usprawnienia projektowania modeli, jak i samego procesu obróbki CNC, bo nie zachodzi potrzeba czasochłonnego importowania danych pomiędzy platformami.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top