Ile zarabia elektronik?

Ile zarabia elektronik

Przyjęło się uważać, że zawód elektronika należy do profesji dobrze płatnych, ale czy tak jest w rzeczywistości? Ile zarabia elektronik i od czego zależy wysokość jego pensji?

Jak zostać elektronikiem?

Droga do zdobycia zawodu elektronika nie jest szczególnie długa ani trudna. W zawodzie pracuje wielu samouków, którzy elektronikę traktują nie tyle jako pracę, co swego rodzaju rozrywkę – bez odpowiedniego wykształcenia trudno im o etat w renomowanej firmie. Osoba bez wykształcenia  najczęściej pracuje jako pomocnik elektronika albo pracownik działu produkcji w firmie produkującej płytki PCB. Takie osoby po godzinach pracy chętnie spędzają czas przy zestawach elektronicznych do samodzielnego montażu.

Zawód technik elektronik

Oczywiście zdecydowana większość elektroników posiada stosowne wykształcenie techniczne. Technik elektronik może liczyć na godziwe zarobki, choć wiele zależy tutaj od województwa, wielkości firmy czy stażu pracy, ale i samego wykształcenia. Pamiętajmy, że nie każda osoba, która ukończyła technikum elektroniczne, może pochwalić się tytułem technika. Nie każdy absolwent technikum
z powodzeniem zdaje egzamin zawodowy, choć do nauki zdecydowanie warto się przyłożyć.
W trakcie kształcenia w technikum można zdobyć następujące kwalifikacje: ELM.02. – Montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych oraz ELM.05. – Eksploatacja urządzeń elektronicznych.

Studia na kierunku elektronika

Ukończenie technikum elektronicznego stwarza absolwentom bardzo duże możliwości zatrudnienia
i znalezienia satysfakcjonującej pracy w zawodzie. Oczywiście technik elektronik może kształcić się dalej i podjąć studia na kierunku elektronika. Mogą to być studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia). Student może zakończyć edukację po uzyskaniu dyplomu inżyniera, ale może kontynuować ją dalej, w efekcie zdobywając dyplom magistra inżyniera.

Ile zarabia elektronik?

Przemysł elektroniczny jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi gospodarki. Zapotrzebowanie na elektroników cały czas rośnie, rosną też ich zarobki. W tej chwili technik elektronik zarabia średnio 4460 zł brutto. Zarobki techników elektroników utrzymują się w przedziale 3760 – 5360 zł brutto. Inżynier elektroniki zarabia oczywiście więcej. Dzięki swojemu wykształceniu i zdobytej wiedzy, może podjąć pracę przy skomplikowanych projektach i zajmować wysokie stanowiska. Osoba po studiach na kierunku elektronika zarabia średnio 6200 zł miesięcznie. Zarobki inżynierów elektroników mieszczą się w przedziale 4810 – 7730 zł miesięcznie.

W tym miejscu warto również zaznaczyć, że zdecydowaną większość w branży elektronicznej stanowią mężczyźni. Jeśli chodzi o rozkład płci w zawodzie technik elektronik i inżynier elektronik, kobiety stanowią zaledwie 4% wszystkich zatrudnionych.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top