Inżynieria odwrotna

Inżynieria odwrotna

Inżynieria odwrotna i jej zastosowania

Tworzenie obiektów, nadawanie im pożądanego kształtu i wyposażanie w coraz to lepsze funkcje jest naturalnym procesem produkcyjnym. Nie wszyscy jednak wiedzą, że niekiedy zachodzić muszą procesy odwrotne, którymi zajmuje się właśnie inżynieria odwrotna.

Czym jest inżynieria odwrotna?

Inżynieria odwrotna to technika odwracania, czyli badania produktu od końca. Chodzi o taki produkt, o którym nie wiemy nic, a przynajmniej bardzo mało. Nie znamy jego funkcji, sposobu działania, ani nawet sposobu i kosztów powstawania. Czasem jest to produkt niekompletny, innym razem jedynie jakaś jego część.

Na podstawie badań obiektu, analizy zebranych informacji, niekiedy metodą prób i błędów, dochodzi do odwzorowania produktu i powstania odpowiednika. Odpowiednik może być wykorzystany w procesie produkcji albo jedynie porównany z innym, lub też przystosowany do współdziałania z nim.

W jakich dziedzinach wykorzystuje się inżynierie odwrotną?

Inżynieria odwrotna wykorzystywana jest w wielu gałęziach przemysłu, zwykle na lub przed etapem produkcyjnym. Często dąży się wówczas do osiągnięcia pewnej funkcjonalności produktu, przy jednoczesnym uniknięciu konsekwencji wynikających z naruszenia praw autorskich i wykorzystania patentów.

Inżynierię odwrotną wykorzystuje również wojsko (najczęściej przy wsparciu działań wywiadowczych), gdy chce skopiować technologie opracowane i stosowane przez inne państwa. Do wzmożenia tego typu działań dochodziło w czasach II wojny światowej, mimo że wówczas inżynieria nie dysponowała tak rozbudowanymi metodami.

Inżynieria odwrotna powszechnie stosowana jest również w informatyce. Opracowano nawet osobne techniki inżynierii wstecznej dla protokołów komunikacyjnych, oprogramowania i inżynierów lokalizacji.

Inżynieria odwrotna a metody skanowania 3D

Skanery 3D to urządzenia bez których utworzenie modelu CAD byłoby niemożliwe. Tymczasem zadaniem inżynierii odwrotnej nie zawsze jest wykonanie identycznej, rzeczywistej kopii obiektu, gdyż niekiedy wystarcza jedynie wspomniany już model CAD (trójwymiarowy, wirtualny).

Inżynieria odwrotna, tworzenie modelu CAD, to jedna z usług świadczonych przez firmy zajmujące się skanowaniem 3D – jedną z najlepszych znajdziesz na evixscan3d.pl. Dzięki współpracy z taką firmą w krótkim czasie otrzymasz precyzyjny, parametryczny model CAD i dokumentację techniczną skanowanego produktu. To bardzo ważne, by tego typu zadania powierzyć profesjonalistom w obszarze inżynierii odwrotnej.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top