Inżynieria wsteczna CNC

Inżynieria wsteczna CNC

Inżynieria wsteczna CNC, czyli o tworzeniu modelu CAD

Skanery 3D stały się dziś urządzeniami powszechnie wykorzystywanymi w dużych halach produkcyjnych. Część przedsiębiorstw decyduje się na zakup własnych skanerów, inne korzystają z usług firm specjalizujących się w produkcji i sprzedaży tychże urządzeń. Zwykle firmy te zajmują się również tworzeniem dokumentacji CAD, a także modeli CAD na podstawie gotowych detali. To ostatnie, czyli inżyniera wsteczna CNC, odrywa ogromna rolę m.in. podczas rekonstrukcji uszkodzonych elementów.

Kilka słów o projektowaniu wspomaganym komputerowo (CAD)

CAD to nic innego jak wykorzystanie sprzętu i oprogramowania komputerowego w projektowaniu technicznym. Mówiąc o dokumentacji i modelach CAD, najczęściej ma się na myśli cyfrowe modelowanie geometryczne, którego celem jest opracowanie konstrukcji wyrobu. Zapis konstrukcji wyrobu stanowią następujące informacje/jego cechy: geometryczne, dynamiczne i niektóre technologiczne.

Modelowanie cyfrowe i wykonywanie na podstawie tych modeli dokumentacji rysunkowej to tylko część działań, jakie mieszczą się w definicji CAD. Projektowanie wspomagane komputerowo wykorzystywane jest również przed, jak i w trakcie pracy maszyn CNC. Wiele mówi się o nim także w odniesieniu do tematu „inżyniera wsteczna CNC”.

Inżynieria wsteczna CNC i świadczone w jej ramach usługi to m.in.: wykonywanie rysunków wykonawczych i złożeniowych dla istniejących maszyn i detali, konwersja dokumentacji rysunkowej do wersji cyfrowej, przygotowywanie dokumentacji 2D i innej na podstawie skanów 3D, przygotowywanie modeli 3D i ich wizualizacji, przygotowywanie dokumentacji towarzyszącej, takiej jak instrukcje obsługi czy napraw i wiele innych.

Inżynieria wsteczna CNC – proces odtwarzania dokumentacji w ofercie wiodących firm

Inżynierią wsteczną zajmuje się dziś wiele firm, a część z nich sama produkuje urządzenia, które następnie wykorzystuje w procesie skanowania i w dalszych czynnościach. Inżynieria wsteczna CNC znajduje się np. w ofercie producenta profesjonalnych skanerów 3D – evixscan3d.com.

Wykorzystanie odpowiednich technik pomiarowych umożliwia odtwarzanie czy wytwarzanie od zera dokumentacji projektowej dla istniejącego fizycznie detalu, większego elementu a nawet całego obiektu. Uzyskane w ten sposób modele 3D są kompatybilne z każdym oprogramowaniem CAD, a przy tym w pełni edytowalne. Można je wykorzystać do produkcji zamienników, albo jako punkt wyjścia do produkcji kolejnych, nieco nowocześniejszych urządzeń lub ich części oraz ich idealnego dopasowania.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top