Inżynieria wsteczna – co to takiego?

Inżynieria wsteczna

Inżynieria wsteczna, nazywana również inżynierią odwrotną, to proces, w trakcie którego możemy dokładnie zbadać wygląd i sposób działania jakiegoś obiektu. Co więcej – możemy ten wyglądi działanie odwzorować, tworząc trójwymiarowy model, a następnie kopię obiektu istniejącego w rzeczywistości.

Dążenie do innowacji a inżynieria wsteczna

Firmy produkcyjne charakteryzuje dążenie do innowacji. Oczywiście produkują i sprzedają również   to, co sprawdzało się w latach minionych i sprawdza obecnie, ale jednocześnie cały czas poszukują nowych rozwiązań, cały czas chcą coś ulepszać i proponować klientom nowości. Inżynierię wsteczną trudno nazwać dążeniem do innowacji. A jednak coś sprawia, że firmy produkcyjnie niejednokrotnie korzystają z możliwości programowania zwrotnego.

Inżynieria wsteczna umożliwia wykonanie zamienników dla nieprodukowanych już dzisiaj części maszyn, urządzeń i pojazdów. Pozwala na wykonanie kopii zabytkowych obiektów, nie tylko rzeźb czy niewytwarzanych już dziś przedmiotów użytkowych, ale również mebli, takich jak ławy kościelne – pozwala na uzupełnienie braków w kaplicach i ujednolicenie wyposażenia budowli sakralnych. Ale w ramach inżynierii wstecznej możemy nie tylko wykonać kopię obiektu, ale również wprowadzić do niej liczne ulepszenia. Okazuje się zatem, że wbrew pozorom inżynieria odwrotna może mieć wiele wspólnego z dążeniem do innowacji.

Inżynieria wsteczna a prawa autorskie

Możliwość tworzenia kopii obiektów oznacza sposobność wykorzystywania cudzych pomysłów. Inżynieria odwrotna umożliwia badanie produktów oferowanych przez firmy konkurencyjne, sprawdzanie, jak działają i w jaki sposób zostały wykonane. Na tej podstawie można stworzyć, jeśli nie identyczny, to bardzo podobny produkt. Pytania o legalność tego procederu pojawiają się cały czas, a przepisy prawa nie do końca rozwiązują tę kwestię.

Inżynieria wsteczna pozwala na osiągnięcie pewnej funkcjonalności produktu (m.in. opracowanej przez firmę konkurencyjną) przy ominięciu konsekwencji wynikających z praw autorskich. Nie można nazwać tego wprost kradzieżą pomysłu, ponieważ nie ukradziono projektu, a dokumentację opracowano we własnym zakresie. I chociaż takie działanie uznaje się za legalne, to zdaniem wielu jego moralność pozostawia wiele do życzenia.

 Zalety inżynierii wstecznej

Mimo pewnych kontrowersji związanych z prawami autorskimi, inżynieria odwrotna to bardzo pomocne narzędzie w rękach inżynierów. Pozwala na rozwiązanie wielu problemów związanych
z brakami w dokumentacji technicznej czy brakami w narzędziowniach. Poza tym wykorzystanie programowania zwrotnego pozwala na obniżenie kosztów produkcji i oszczędność czasu. Łatwiej rozwinąć dany pomysł, aniżeli od podstaw wymyślić coś zupełnie innowacyjnego. Poza tym dzięki wykorzystaniu inżynierii odwrotnej, zmniejsza się ryzyko wyprodukowania wadliwego towaru.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top