Inżynieria wsteczna

Inżynieria wsteczna

Inżynieria wsteczna, czyli o rekonstrukcji i wykorzystaniu technologii 3D

Wykorzystanie technologii 3D w procesie produkcji jest dziś powszechne. Skanery i drukarki 3D oraz wyposażone w nie urządzenia, takie jak maszyny CNC, znajdziemy w każdym większym zakładzie produkcyjnym. Te mniejsze radzą sobie korzystając z usług skanowania 3D, jakie świadczą firmy zajmujące się sprzedażą skanerów. Skanery wykorzystywane są m.in. w procesie rekonstrukcji (inżynieria wsteczna) czy kontroli jakości.

Technologia 3D – konstrukcja i rekonstrukcja

Inżynieria odwrotnaRekonstrukcja to nic innego jak odtwarzanie czegoś, co jest zniszczone, bądź niekompletne. Rekonstruować można rozmaite obiekty, a wykorzystuje się do tego zachowaną dokumentację papierową, stare plany i projekty, szkice i fotografie. Oczywiście wykorzystać należy również wykonane pomiary, a najdokładniej i najszybciej mierzy się obiekt dzięki skanowaniu 3D.

Konstrukcja to z kolei tworzenie czegoś, budowanie od podstaw. Konstruuje się coś łącząc ze sobą poszczególne elementy. Oczywiście do konstruowania nowego obiektu można użyć elementu, który wcześniej został zrekonstruowany.

Technologii 3D znacznie bliżej jest do pojęcia rekonstrukcji, czyli odtwarzania obiektów istniejących w rzeczywistości, niekiedy niekompletnych. Skanery 3D dokonują ich dokładnych pomiarów, dzięki czemu możliwe jest utworzenie trójwymiarowego modelu wirtualnego. W tym miejscu dochodzimy do pojęcia inżynieria wsteczna.

Inżynieria wsteczna – proces o charakterze rekonstrukcyjnym

Skanowanie obiektu rzeczywistego pozwala na utworzenie jego trójwymiarowego modelu wirtualnego. Warto wykorzystać do tego celu wysokiej jakości urządzenia, które dokonują precyzyjnych pomiarów w naprawdę trudnych warunkach (zapylenie, wilgoć, drgania itp.). Urządzenia takie kupić można na tej stronie, ale można tam również zamówić usługę skanowania 3D, tworzenia modelu CAD i wykonania dokumentacji technicznej.

Inżynieria wsteczna obejmuje wymienione wyżej działania. Na nich można poprzestać, ale warto wiedzieć, że dzięki uzyskanemu modelowi bez problemu utworzymy kopię obiektu (poprzez eksport modelu bryłowego na obrabiarkę CNC, a następnie zaprojektowanie formy odlewniczej oraz formy wtryskowej do dalszej produkcji).

Inżynieria wsteczna stosowana jest od lat w wielu sektorach przemysłu. Żaden, nawet najdokładniejszy ręczny pomiar, nie może równać się z tym, pozyskanym dzięki skanowaniu 3D. A nawet, gdyby było to możliwe przy mniej skomplikowanych kształtach, to z pewnością niezwykle czasochłonne i nieopłacalne.

 

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top