Jak działa skaner 3D?

Jak działa skaner 3D

Skanery 3D to urządzenia umożliwiające szybkie wymiarowanie obiektów oraz tworzenie odpowiadających im trójwymiarowych modeli. Dzięki temu możliwe jest porównanie modelu wzorcowego z modelem produktu końcowego i wyłapanie nieprawidłowości. Ale skanowanie 3D wykorzystywane jest nie tylko w kontroli jakości, ale również w inżynierii odwrotnej, szybkim prototypowaniu, a także podczas opracowywania dokumentacji technicznej. Modele są edytowalne, dlatego mogą służyć również do tworzenia makiet, kopii rzeźb itd. Jak to możliwe? Jak działa skaner 3D, co sprawia, że trójwymiarowe modele są tak dokładne?

Zasady działania skanerów

Nie da się stworzyć opisu działania skanerów 3D, który będzie odpowiedni dla wszystkich dostępnych na rynku urządzeń. Zasada działania skanera zależy od typu urządzenia i zastosowanej w nim technologii. Idąc tym tokiem, skanery 3D możemy podzielić na ręczne i stacjonarne, skanery domowego użytku i urządzenia profesjonalne, skanery laserowe i wykorzystujące technologię światła strukturalnego. Jak działa skaner 3D ręczny?

Skanery ręczne i stacjonarne

Okazuje się, że skanery ręczne nie zawsze są małymi, poręcznymi urządzeniami, które mieszczą się w dłoni. Niejednokrotnie jest to większy i cięższy sprzęt, którego nie trzyma się przez cały czas w ręku, a umieszcza na specjalnym stelażu, przy czym nadal jest to urządzenie mobilne. Nowoczesne skanery ręczne przydatne są zwłaszcza podczas skanowania większych obiektów, nawet takich jak okazałe pomniki, budynki czy statki. Natomiast skanery stacjonarne najlepiej sprawdzają się podczas skanowania obiektów mniejszych, zwykle o wymiarach nie przekraczających 30 cm. Nierzadko taki skaner wyposażony jest w stolik obrotowy, dzięki czemu przedmiot obraca się, a skaner pozostaje wciąż w tej samej pozycji.

Jak działa skaner 3D laserowy?

Skanery laserowe emitują czerwoną lub niebieską wiązkę światła laserowego. W procesie skanowania należy ją skierować na dany przedmiot, starając się równomiernie prześledzić jego powierzchnię. W tym samym czasie skaner mierzy załamanie promieni lub ich odległość od obiektu. Na podstawie tak pozyskanych danych powstaje model 3D badanego obiektu. Skanowanie laserowe ma wiele zalet, a największą jest precyzja i wysoka rozdzielczość skanów. Poza tym skanery laserowe doskonale radzą sobie z obiektami ciemnymi, błyszczącymi czy półprzezroczystymi.

Jak działa skaner 3D na światłu strukturalne?

Jak sama nazwa wskazuje, skanery na światło strukturalne emitują właśnie ten rodzaj światła, najczęściej w kolorze białym, niebieskim lub zielonym. Linie padają na badany obiekt i zmieniają swoje położenie. W urządzeniu znajdują się kamery, które w tym czasie rejestrują przerwy pomiędzy liniami. Na tej podstawie tworzony jest model 3D. Skanowanie z wykorzystaniem technologii światła strukturalnego jest szybkie, a w przypadku profesjonalnych urządzeń – bardzo dokładne. Skanery na światło strukturalne są też zwykle lżejsze od urządzeń laserowych, przez co mniej problematyczne w obsłudze. Na uwagę zasługuje również ich niższa cena.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top