Jak przebiega proces skanowania 3D?

skanowania 3D

Skanowanie 3D to proces polegający na wymiarowaniu różnorodnych obiektów za pomocą urządzenia metrologicznego, wykorzystującego światło laserowe bądź technologię światła strukturalnego. W zależności od typu urządzenia, proces ten przebiega nieco inaczej.

Jakie są rodzaje skanerów 3D?

Skanery mobilne i stacjonarne

Skanery 3D można podzielić na kilka kategorii. Za względu na rozmiar urządzenia i sposób użycia, wyróżniamy skanery mobilne, które dość łatwo przenosi się z miejsca na miejsce i wykorzystuje zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, oraz głowice skanujące, które wymagają podłączenia do większego urządzenia stacjonarnego, jakim najczęściej jest maszyna CNC. W dzisiejszym artykule skupimy się głównie na profesjonalnych skanerach mobilnych.

Skanery dotykowe i bezdotykowe

Drugi podział obejmuje skanery dotykowe i bezdotykowe. Skaner dotykowy to taki, który podczas skanowania styka się z powierzchnią skanowanego obiektu. Wymiarowanie obiektów za pomocą skanerów dotykowych zwykle trwa dłużej, aniżeli w przypadku urządzeń bezdotykowych, ponieważ urządzenie nie odczytuje jednorazowo większej ilości danych, a krok po kroku przemierza skanowaną powierzchnię. Natomiast skanery bezinwazyjne, bezdotykowe, badają obiekt z pewnej odległości. Dzięki temu świetnie nadaje się do wymiarowania obiektów o zróżnicowanym kształcie, bardzo dużych, lub bardzo małych. Skanery bezdotykowe polecane są także w przypadku wymiarowania przedmiotów bardzo delikatnych, cennych, takich jak eksponaty muzealne czy zabytkowe pojazdy.

Skanery laserowe i wykorzystujące wiązkę światła strukturalnego

Kolejny podział obejmuje skanery laserowe i wykorzystujące technologię światła strukturalnego. Proces skanowania 3D z użyciem skanera laserowego oparty jest na triangulacji trygonometrycznej, aby dokładnie uchwycić kształt 3D w milionach punktów. Skaner rzutuje punkt lub linię laserową na obiekt, a następnie rejestruje jego odbicie za pomocą czujników. Następnie obliczany jest kąt odbicia światła lasera, a na tej podstawie dedukowana powierzchnia obiektu – tak powstaje skan 3D.

Z kolei skanery wykorzystujące wiązkę światła strukturalnego działają poprzez rzutowanie wzoru światła na obiekt, który ma zostać zeskanowany, a nie na linię czy punkt lasera. Wzór światła jest emitowany przez projektor LCD lub inne stabilne źródło światła. Z kolei czujniki badają kształt wzoru światła i obliczają odległość z każdego punktu pola widzenia. Taki wzór najczęściej składa się z szeregu pasm, rzadziej jest matrycą kropek lub innych kształtów.

Jak przebiega proces skanowania 3D?

Proces skanowania 3D z użyciem profesjonalnych urządzeń nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Duże znaczenie ma tutaj oprogramowanie 3D, które wpływa na precyzję skanowania, a także łatwość wprowadzania modyfikacji do pozyskanego modelu CAD. Proces skanowania 3D polega na przemieszczaniu skanera (a konkretnie światła laserowego lub strukturalnego) wokół wymiarowanego obiektu. W trakcie skanowania w czasie rzeczywistym powstaje model 3D, który wyświetla się na ekranie komputera.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top