Na czym polega frezowanie?

Na czym polega frezowanie?

W zakładach przemysłowych i produkcyjnych wykorzystuje się ciężkie maszyny, które w połączeniu z dobrej jakości oprogramowaniem CAM, pozwalają na wytwarzanie produktów w imponującej jakości. Głównie chodzi o produkty metalowe, m.in. wycinane z grubych arkuszy blachy. Bardzo ważnym elementem maszyn sterowanych numerycznie są narzędzia kształtne, które obrabiają (przycinają, szlifują, żłobią itd.) wspomniane produkty. Wyróżniamy kilka rodzajów obróbki, a najczęściej wykorzystywaną jest obróbka skrawaniem, czyli frezowanie. Na czym polega frezowanie i jakie są jego odmiany?

Frezowanie – powierzchnie płaskie i elementy kształtowe

Zanim przejdziemy do dokładnego omówienia procesu frezowania, zwróćmy uwagę, że czynność tę wykonuje się zarówno w odniesieniu do powierzchni płaskich, jak i różnego rodzaju elementów kształtowych, w tym m.in. kół zębatych. Jeśli w procesie frezowania zostanie wykorzystany wieloostrzowy frez, możliwe jest nadanie przedmiotom pożądanego kształtu, bez względu na to, z jakich materiałów zostały wykonane. Najczęściej są to jednak przedmioty metalowe, nico rzadziej wykonane z tworzyw sztucznych lub drewna.

Na czym polega frezowanie?

W procesie frezowania ogromną rolę odgrywa dobrej jakości oprogramowanie CAD CAM. To dzięki niemu proces obróbki jest wolny od błędów, a tym samym postępuje szybciej i jest mniej kosztowny. Oczywiście obok tego bardzo ważne jest, by efekt końcowy procesu frezowania był zgodny z oczekiwaniami projektanta – rowki precyzyjne, krawędzie równe, a powierzchnie gładkie.

Obróbka skrawaniem – frezowanie metali

Frezowanie nazywane jest obróbką skrawaniem, ponieważ praca frezarki rzeczywiście prowadzi do sukcesywnego skrawania (oddzielania zbędnej warstwy) materiału w postaci wiórów. Zęby frezarki zagłębiają się w obrabiane metalowe części wykonując ruch obrotowy. W tym samym czasie przedmiot lub narzędzie wykonują ruchy posuwowe, a frezarka zdejmuje z nich wióry o różnej średnicy. W tym miejscu warto dodać, że inaczej wygląda to w przypadku frezowania współbieżnego, bo wówczas frezarka i obrabiany przedmiot poruszają się w jednym kierunku.

Frezowanie i jego rodzaje

Wyróżniamy kilka rodzajów frezowania. Pierwszego podziału dokonuje się ze względu na rozmieszczenie ostrzy i w takim przypadku frezowanie dzielimy na kształtowe i walcowe. Kolejny podział odbywa się ze względu na sposób poruszania się ostrzy. Jeśli frezarka i przedmiot poruszają się w tym samym kierunku, mówimy o frezowaniu współbieżnym, natomiast jeśli poruszają się w różne strony, mówimy o frezowaniu przeciwbieżnym. Nowoczesne frezarki pozwalają zarówno na frezowanie kształtowe, walcowe, współbieżne, jak i przeciwbieżne, zatem to nie rodzaj frezowania, a parametry maszyny należy wziąć pod uwagę, gdy szukamy nowej frezarki do swojej firmy. Jakie to będą parametry? M.in. rodzaj silnika napędowego, rozdzielczość elektroniczna, maksymalne obroty wrzeciona czy powierzchnia stołu urządzenia.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top