
W zakładach przemysłowych i produkcyjnych wykorzystuje się ciężkie maszyny, które w połączeniu z dobrej jakości oprogramowaniem CAM, pozwalają na wytwarzanie produktów w imponującej jakości. Głównie chodzi o produkty metalowe, m.in. wycinane z grubych arkuszy blachy. Bardzo ważnym elementem maszyn sterowanych numerycznie są narzędzia kształtne, które obrabiają (przycinają, szlifują, żłobią itd.) wspomniane produkty. Wyróżniamy kilka rodzajów obróbki, a najczęściej wykorzystywaną jest obróbka skrawaniem, czyli frezowanie. Na czym polega frezowanie i jakie są jego odmiany?
Frezowanie – powierzchnie płaskie i elementy kształtowe
Zanim przejdziemy do dokładnego omówienia procesu frezowania, zwróćmy uwagę, że czynność tę wykonuje się zarówno w odniesieniu do powierzchni płaskich, jak i różnego rodzaju elementów kształtowych, w tym m.in. kół zębatych. Jeśli w procesie frezowania zostanie wykorzystany wieloostrzowy frez, możliwe jest nadanie przedmiotom pożądanego kształtu, bez względu na to, z jakich materiałów zostały wykonane. Najczęściej są to jednak przedmioty metalowe, nico rzadziej wykonane z tworzyw sztucznych lub drewna.
Na czym polega frezowanie?
W procesie frezowania ogromną rolę odgrywa dobrej jakości oprogramowanie CAD CAM. To dzięki niemu proces obróbki jest wolny od błędów, a tym samym postępuje szybciej i jest mniej kosztowny. Oczywiście obok tego bardzo ważne jest, by efekt końcowy procesu frezowania był zgodny z oczekiwaniami projektanta – rowki precyzyjne, krawędzie równe, a powierzchnie gładkie.
Obróbka skrawaniem – frezowanie metali
Frezowanie nazywane jest obróbką skrawaniem, ponieważ praca frezarki rzeczywiście prowadzi do sukcesywnego skrawania (oddzielania zbędnej warstwy) materiału w postaci wiórów. Zęby frezarki zagłębiają się w obrabiane metalowe części wykonując ruch obrotowy. W tym samym czasie przedmiot lub narzędzie wykonują ruchy posuwowe, a frezarka zdejmuje z nich wióry o różnej średnicy. W tym miejscu warto dodać, że inaczej wygląda to w przypadku frezowania współbieżnego, bo wówczas frezarka i obrabiany przedmiot poruszają się w jednym kierunku.
Frezowanie i jego rodzaje
Wyróżniamy kilka rodzajów frezowania. Pierwszego podziału dokonuje się ze względu na rozmieszczenie ostrzy i w takim przypadku frezowanie dzielimy na kształtowe i walcowe. Kolejny podział odbywa się ze względu na sposób poruszania się ostrzy. Jeśli frezarka i przedmiot poruszają się w tym samym kierunku, mówimy o frezowaniu współbieżnym, natomiast jeśli poruszają się w różne strony, mówimy o frezowaniu przeciwbieżnym. Nowoczesne frezarki pozwalają zarówno na frezowanie kształtowe, walcowe, współbieżne, jak i przeciwbieżne, zatem to nie rodzaj frezowania, a parametry maszyny należy wziąć pod uwagę, gdy szukamy nowej frezarki do swojej firmy. Jakie to będą parametry? M.in. rodzaj silnika napędowego, rozdzielczość elektroniczna, maksymalne obroty wrzeciona czy powierzchnia stołu urządzenia.