Najdziwniejsze druki 3D

druki 3d

Zastanawiałeś się kiedyś, co można wydrukować przy pomocy technologii 3D? Mnóstwo rzeczy, począwszy od narządów ludzkich po broń. Tak, to prawda! Pomysłowość osób, które z nich korzystają nie zna granic i tworzą przy ich pomocy nadzwyczajne druki 3D. Kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę, więc postanowiliśmy napisać o nich kilka słów. Przyjemnej lektury!

Najbardziej nietypowe druki 3D – wybrane realizacje:

  • Ludzkie tkanki. Firma Organovo zbudowała biodrukarkę umożliwiającą drukowanie ludzkich tkanek, z których zbudowane są mięśnie, naczynia krwionośne czy kości. To jedno z największych odkryć ostatnich lat w dziedzinie medycyny, które może dać nadzieję na wyleczenie wielu osób.
  • Lampa z nylonu, w której montuje się żarówki LED o mocy 6W. To pomysł szwedzkiego projektanta Gässling. Co jest w niej nietypowego? Oczywiście kształt, który przedstawia moment rozbicia żarówki.
  • Mini domy i osiedla. Przy pomocy drukarki 3D można „stworzyć” betonowy dom w zaledwie dobę. Z dysz wydobywa się materiał, który wznosi ściany. Jak to się dzieje, że zachowują one swoją sztywność. Ich środek wypełniany jest wzorem w kształcie kratownicy, co gwarantuje stabilność całej konstrukcji.
  • Samochód Urbee. To ekologiczny pojazd wykonany z materiałów nadających się do recyklingu. Jest wytrzymały, łatwy w naprawie, a jego silnik nie wydziela szkodliwych zanieczyszczeń. Jego konstruktorzy nadal pracują nad tym, by stał się bardziej energooszczędny. Chcą też, by sylwetka miała bardziej opływowy kształt, co zmniejszy opory powietrza.
  • Model płodu. Druki 3D robią też Japończycy i to oni wpadli na to, by z żywic wykonać model płodu otoczonego wodami płodowymi. Do modelowania zastosowano technologię Bio-Texture, która konwertuje dane MRI i sporządza z nich obraz w 3D.
  • Protezy uszu, rąk, stóp, oczu, a nawet fragmentów kręgosłupa. Ich wydrukowanie to prawdziwy przełom w branży medycznej, który daje możliwość samodzielnego zaopatrzenia się w protezę. Wystarczy kupić drukarkę, przygotować model i wziąć się do działania!
  • Jedzenie. Kto by przypuszczał, że technologia 3D pozwoli drukować pożywienie. A jednak! Trwają prace nad tym, by udało się stworzyć jadalne mięso. Planuje się też druki 3D pizzy i czekolady.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top