Nowoczesna archeologia – skanery i inne technologie

Nowoczesna archeologia

Tradycyjne podejście do archeologii

archeologia nowoczesnaArcheologia to jedna z tych dziedzin, która bardzo kojarzy się z tradycją. Wynika to przede wszystkim z faktu, że archeologia odkrywa historię i bada przeszłość. Historia i przeszłość natomiast bezwzględnie kojarzą się właśnie z tradycją. Choć na pierwszy rzut oka archeologia to dziedzina tradycyjna warto zwrócić uwagę na fakt, że tak naprawdę współczesna archeologia nie boi się wykorzystywania nowoczesnych technologii.

Mimo, że wielu osobom wciąż wydaje się, że archeologia polega tylko i wyłącznie na grzebaniu w ziemi i szukaniu tam dawno zapomnianych artefaktów z przeszłości w rzeczywistości współczesna archeologia ma także inny wymiar. Mowa tutaj przede wszystkim o sposobach w jaki nowoczesna archeologia wykorzystuje technologię. Nowoczesna archeologia będzie w dużej mierze bazować na komputerach i oprogramowaniu komputerowym, które pozwala skutecznie poznawać przeszłość. Jakie narzędzia będą tutaj skutecznie przydatne?

Nowoczesna archeologia

W nowoczesnej archeologii przydatne będą przede wszystkim różnego rodzaju skanery i urządzenia pozwalające na mierzenie obiektów i ich cyfrowe przekształcanie. Co ciekawe, nawet takie nowoczesne urządzenia jak drukarki 3d czy skanery 3d mogą znaleźć tutaj naprawdę bardzo szerokie zastosowanie. Mowa będzie tutaj głównie o tym, że nowoczesna archeologia może faktycznie skorzystać z tak zwanej inżynierii wstecznej. Dzięki inżynierii wstecznej możliwe jest przecież takie odwzorowanie danego obiektu, które pozwala dodatkowo na odtworzenie części, których nie ma lub brakuje.

Inżynieria wsteczna daje naprawdę bardzo dużo możliwości jeśli faktycznie chodzi o sposoby badania przeszłości. Nowoczesna archeologia korzysta nie tylko na urządzaniach takich jak skanery ale także na nowoczesnym oprogramowaniu, które dodatkowo pozwala na tworzenie różnego rodzaju niezwykle ciekawych wizualizacji. Zabawa z cyfrowym plikiem odwzorowującym dane znalezisko może dostarczyć także szereg niezwykle ciekawych informacji, które można wykorzystać naprawdę w bardzo różny sposób. Warto zdawać sobie z tego sprawę i faktycznie to wykorzystać. Odkrywanie przeszłości to już nie tylko misterne szukanie pozostałości w ziemi, to także umiejętna praca z programem komputerowym.

Nowoczesna archeologia nie jest zatem wcale nudną dziedziną, którą jest ograniczona przeszłością. Technologia  w końcu sprawiała, że możemy już patrzeć bardzo daleko wstecz i wykorzystywać to do tego w jaki sposób działamy i co chcemy osiągnąć. W końcu zaczynamy patrzeć nie tylko wstecz ale także do przodu.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top