Obwody drukowane i ich dzisiejsze zastosowania

Obwody drukowane

Obwody drukowane, czyli płytki wykonane z materiału izolacyjnego, na których znajdują się różnorodne połączenia elektroniczne, wykorzystywane są do produkcji urządzeń elektronicznych i elektrycznych różnego typu. Mogą to być zarówno niewielkie urządzenia o stosunkowo prostej konstrukcji, jak np. piloty lub czytniki, jak i większy sprzęt domowego użytku. Płytki drukowane znajdują się również w okazałych maszynach profesjonalnego użytku, m.in. w sprzęcie szpitalnym czy zaawansowanych maszynach drukarskich.

Pierwsze obwody drukowane

Stosowane dziś obwody drukowane to płytki z dobrej jakości materiałów, nie tylko mających odpowiednie właściwości izolacyjne, ale również odpornych na wysokie temperatury czy drobne uszkodzenia mechaniczne. Urządzenia, w których znajdują się płytki drukowane, wykorzystywane są w niemal każdej dziedzinie życia. Oczywiście nie zawsze tak było. Początkowo obwody drukowane wykorzystywane były w branży wojskowej i kosmonautyce. Pracowały tam w urządzeniach systemów zasilania, zarządzania oraz dystrybucji energii. Od tamtych wydarzeń minęło sporo czasu – pierwszy obwód drukowany został opatentowany w 1956 roku.

Obwody drukowane dzisiaj

Obecnie obwody drukowane stosuje się w urządzeniach i układach elektronicznych, które pracują z niskimi napięciami. Jednocześnie dąży się do zmniejszania elementów tworzących mozaiki, a tym samym zmniejszenia rozmiarów produkowanego sprzętu, przy jednoczesnym zwiększeniu jego funkcjonalności. Oczywiście intensywna produkcja PCB odbywa się także tam, gdzie opracowuje się urządzenia wysokoprądowe dużych mocy, wyróżniające się znaczną gęstością sieci przewodzących. Nie trudno się domyśleć, że tego typu urządzenia wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Zastosowania obwodów drukowanych to zatem m.in. przemysł motoryzacyjny, przemysł kolejowy, przemysł energetyczny. Obwody drukowane spotykamy w urządzeniach wysokoprądowych, takich jak panele solarne, zasilacze i przetwornice dużych mocy, w sprzęcie spawalniczym itd.

Rodzaj laminatu a zastosowania obwodów drukowanych

Laminat to materiał dielektryczny, stanowiący bazę dla obwodu drukowanego. Wyróżniamy kilka rodzajów laminatów, różniących się strukturą i grubością, a także stopniem twardości. Niektóre laminaty lepiej sprawdzają się w przypadku urządzeń użytku profesjonalnego, inne zdają egzamin w odniesieniu do elektroniki domowej.

Najczęściej stosowanym laminatem jest laminat kompozytowy. Jego podstawę stanowi papierowy rdzeń, który nasącza się żywicą epoksydową i z obu stron pokrywa włóknem szklanym. Tego typu laminat znajduje zastosowania w przypadku obwodów jednostronnych i dwustronnych. Z kolei laminaty fenolowo-papierowe zawierają domieszki związków ograniczających palność i mogą być stosowane w przypadku płytek wielowarstwowych i urządzeń wykorzystywanych w normalnych warunkach. Laminaty szklano-epoksydowe sprawdzą się z kolei w przypadku realizacji płytek drukowanych sprzętu profesjonalnego oraz wojskowego. Niejednokrotnie możemy spotkać się również z laminatami szklano-teflonowymi – wykorzystuje się je do produkcji płytek drukowanych mikrofalowych.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top