Obwody drukowane – rozwój technologii płytek PCB

Obwody drukowane

Krajowy rynek płytek drukowanych ma się całkiem nieźle, choć nie należy ukrywać, że stosowane dziś w Polsce rozwiązania podpatrzyliśmy od światowych liderów rynku cyfrowego. Obecnie produkujemy szereg różnorodnych płytek PCB dobrej jakości, co stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie branży elektronicznej. Obwody drukowane spajają w całość podzespoły elektroniczne, tworząc tym samym bazę konstrukcyjną dla niemal wszystkich wykorzystywanych dziś urządzeń. A że urządzeń elektronicznych wykorzystujemy dziś tak dużo, jak nigdy wcześniej, zapotrzebowanie na krajową produkcję płytek drukowanych znacząco wzrosło.

Produkcja PCB w małych i dużych przedsiębiorstwach

Duże zapotrzebowanie na obwody drukowane sprawia, że sukcesywnie przybywa firm zainteresowanych produkcją PCB. Część z nich zajmuje się wyłącznie płytkami drukowanymi, inne starają się prowadzić wielokierunkową działalność i oferują również wzornictwo przemysłowe, tworzenie programów i aplikacji czy usługi związane z technologią 3D (skanowanie, szybkie prototypowanie, bezdotykowa kontrola jakości i wiele innych).

Co ciekawe, mimo okrojonej oferty, małe firmy nie zawsze przegrywają w walce o klienta. Przeciwnie – jeśli w profesjonalny sposób prowadzą stronę internetową i informują tam o technologii produkcji, czyli przebiegu procesu produkcyjnego płytek drukowanych oraz dokumentach wymaganych do produkcji, ponadto oferują korzystne ceny i krótkie terminy realizacji zleceń, mają szansę na szybki rozwój i pozostawienie konkurencji daleko w tyle. Taka sytuacja korzystna jest również dla klientów, którym zależy na szybkiej i profesjonalnej produkcji obwodów drukowanych. Oczywiście dobra orientacja w ofertach wymaga poświęcenia czasu, ale zdecydowanie warto podjąć ten trud, by wkrótce móc wypuścić na rynek świetnej jakości, innowacyjny sprzęt elektroniczny.

Obwody drukowane – coraz mniejsze płytki drukowane

Po czym poznajemy, że nastąpił rozwój technologii płytek PCB? Jednym ze wskaźników jest na pewno to, że jesteśmy w stanie montować coraz bardziej złożone układy na płytkach o coraz mniejszej powierzchni. Śmiało można powiedzieć, że miernikiem postępu technologicznego jest dzisiaj stopień upakowania ścieżek na laminacie, a zatem ich minimalna szerokość, minimalna odległości pomiędzy elementami płytki, minimalne średnice otworów itd. Nowo opracowywane komponenty coraz częściej zamykane są w miniaturowych obudowach, a można spodziewać się, że dążenie do miniaturyzacji będzie się w kolejnych latach utrzymywać, a nawet nasilać. Dlatego krajowi producenci obwodów drukowanych już teraz powinni szukać rozwiązań umożliwiających stosowanie coraz cieńszych ścieżek i laserowych drążeń otworów. Jednocześnie należy pamiętać, że wydajność produkowanych dziś płytek drukowanych powinna utrzymywać się na możliwe wysokim poziomie.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top