Odtwarzanie dokumentacji CAD

Odtwarzanie dokumentacji CAD

Na czym polega odtwarzanie dokumentacji CAD?

Nie każdy posiada umiejętność czytania rysunków technicznych. W niektórych branżach (np. mechanika, ciężki przemysł) jest ona wymogiem koniecznym do spełnienia. Od pewnego czasu pracę ludzi wspomagają skanery 3D, które mogą odtworzyć lub stworzyć od podstaw dokumentację na postawie skanów 3D, szczątkowej dokumentacji papierowej, itd. Odtwarzanie dokumentacji CAD można zlecić firmie zewnętrznej, która na co dzień świadczy usługi skanowania 3D.

Dokumentacja CAD czyli dokumentacja rysunkowa?

Rysunek w tradycyjnym rozumieniu to po prostu płaski obiekt na kartce papieru. Rysunek jest odwzorowaniem czegoś, co istnieje w rzeczywistości. Sporządzanie rysunków obiektów technicznych jest niezwykle skomplikowane. Jeśli takowa dokumentacja nie istnieje, jest zdezaktualizowana albo szczątkowa możliwe jest jej odtworzenie. Odtwarzanie dokumentacji CAD możliwe jest również w tedy, gdy dokumentacja dla obiektu istnieje, ale jedynie w formie papierowych szkiców, a potrzebne są rysunki CAD.

Odtwarzanie dokumentacji CAD – dokumentacja projektowa

Dokumentację projektową CAD tworzy się na podstawie istniejących szkiców, zdjęć, pomiarów z natury bądź też z użyciem skanerów 3D. Laserowe pomiary 3D są konieczne, jeśli badane obiekty są niesymetryczne, mają skomplikowaną budowę i trudno je zmierzyć przy wykorzystaniu tradycyjnych metod. Doświadczeni projektanci, na podstawie zebranych informacji, są w stanie odtworzyć bądź wykonać od podstaw dokumentację projektową.

Trójwymiarowe odtwarzanie obiektów o złożonych kształtach nie jest jedynie domeną przemysłu ciężkiego, gdyż równie dużo problemów sprawiają projektantom obiekty architektoniczne, małe elementy biżuteryjne czy obiekty wykonane z miękkich materiałów.

Odtwarzanie dokumentacji CAD 2 i CAD 3

Niektóre firmy, specjalizujące się w świadczeniu usług skanowania 3D i odtwarzaniu dokumentacji projektowej, wykonują zarówno dokumentację płaską 2D CAD, jak i przestrzenną 3D CAD. Takie usługi świadczy m.in. producent skanerów marki eviXscan 3D. W zależności od tego, jakiego rodzaju dokumentacja ma powstać, firma wykorzystuje dostępne rysunki techniczne, same obiekty (ich pomiary), jak i skany 3D.

Sporządzona dokumentacja techniczna może służyć w przyszłości jako precyzyjna instrukcja produkcji i montażu albo jako wysokiej jakości materiały szkoleniowe. Wykorzystuje się ja również podczas tworzenia katalogów części czy podręczników konserwacji. Dokumentacja firmy staje się bardzo przydatna, a przy tym wyjątkowo interesująca, a jej przygotowanie jest mniej czasochłonne.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top