Popularne rodzaje skanerów 3D

Technologia 3D wkroczyła do przedsiębiorstw produkcyjnych, znalazła zastosowania w muzealnictwie, medycynie, przemyśle filmowym i wielu innych sektorach gospodarki. Skanery 3D, drukarki 3D, programy CAD, maszyny CNC – wszystko to wykorzystywane jest obecnie na szeroką skalę i nie sposób wyobrazić sobie, jak funkcjonowałyby dzisiejsze zakłady produkcyjne bez tych zaawansowanych rozwiązań. Najczęściej wykorzystywanym urządzeniem pozostaje oczywiście skaner 3D. Istnieje wiele rodzajów skanerów 3D, niektóre odpowiednie są do profesjonalnych zastosowań, z innych korzystają masowi użytkownicy (np. dzięki smartfonom).

Przekształcanie trójwymiarowego obiektu w model cyfrowy

Model cyfrowy pozyskiwany jest w procesie skanowania 3D. Model ten można wykorzystać w procesie produkcyjnym i na jego podstawie wytwarzać zamienniki dla skanowanych obiektów. Może też stanowić punkt odniesienia w procesie kontroli jakości. Oczywiście model taki można również edytować i przygotować do druku 3D.

Proces wymiarowania obiektów z wykorzystaniem profesjonalnych urządzeń pomiarowych pozwala na dużą dokładność. Poza tym skanowanie odbywa się bardzo sprawnie, niezależnie od tego, czy wykonywanie jest w pomieszczeniach, czy też w terenie. Dotyczy to zwłaszcza optycznych skanerów bezdotykowych.

Skanery dotykowe i bezdotykowe

Bezinwazyjne skanowanie 3D

Skanery bezdotykowe to możliwość bezinwazyjnego wymiarowania obiektów. Skanowanie może odbywać się z dużych odległości, co jest szczególnie cenne w przypadku wykonywania projektów architektonicznych, które muszą uwzględnić stojące w danym miejscu budynki. Metoda bezinwazyjna rekomendowana jest również w przypadku skanowania cennych eksponatów muzealnych, zwłaszcza gdy istnieje duże ryzyko uszkodzenia ich powierzchni.

Kontaktowe skanery 3D

Innym rodzajem skanerów 3D są skanery kontaktowe, czyli takie, które stykają się z powierzchnią skanowanego obiektu. Podczas skanowania kontaktowego obiekt musi być mocno przymocowany do płaskiej powierzchni. Proces wymiarowania odbywa się z użyciem specjalnej, wrażliwej na nacisk sondy. Skanery kontaktowe mają zarówno wady, jak i zalety. Największą wadą jest oczywiście brak możliwości wymiarowania obiektów o znacznej powierzchni, np. okazałych pomników i budynków.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top