Program CAM – zalety

Program CAM

W dużych zakładach produkcyjnych proces wytwarzania produktu odbywa się z wykorzystaniem zaawansowanego parku maszynowego i oprogramowania do sterowania pracą maszyny CNC. Program CAM, dzięki wysokiemu poziomowi automatyzacji, pozwala na szybkie programowanie maszyny i sprawne wytwarzanie kolejnych produktów. To oczywiście nie są jego jedyne zalety.

Do czego służy oprogramowanie CAM?

Powszechnie uważa się, że program CAM służy do integrowania fazy projektowania i wytwarzania. Dzięki takiemu rozwiązaniu, projekt urządzenia lub elementu jest z łatwością odczytywany i realizowany przez maszynę CNC. Tym samym droga od projektu do gotowego produktu ulega znacznemu skróceniu. Chcąc wyjaśnić, co to jest CAD CAM, należy sobie uświadomić, jak dziś przebiega proces projektowania produktów (zwłaszcza w metalurgii, przemyśle maszynowym, lotniczym czy motoryzacyjnym) i co wpływa na to, że nawet najmocniej złożone projekty powstają w zadziwiająco krótkim czasie.

Oprogramowanie CAM, dzięki któremu możliwe jest szybkie programowanie i wykonywanie obróbki, można nabyć osobno bądź też w zestawie z systemem CAD. Na rynku dostępnych jest wiele zintegrowanych ze sobą rozwiązań, dzięki którym możemy mówić o ścisłej współpracy projektanta i inżyniera produkcji.

Program CAM i jego zalety

Program CAM przynosi przedsiębiorcom wiele korzyści, dlatego nie dziwi jego powszechne wykorzystanie. Dzięki systemom CAM możliwe jest zwiększenie produktywności firmy. Proces programowania maszyny odbywa się szybciej i jest znacznie łatwiejszy – na pewno należy w tym miejscu wspomnieć o automatyzacji pracy przy jednoczesnym podniesieniu poziomu bezpieczeństwa. Program CAM pozwala wreszcie na lepsze wykorzystanie potencjału maszyny CNC i możliwości narzędzi kształtnych.

Łatwiejsze wprowadzanie zmian

Jeśli zachodzi potrzeba wprowadzenia zmian, możliwe jest wstrzymanie produkcji i szybkie wprowadzenie poprawek. Błędy wyłapywane są na bieżąco, a nie dopiero po zakończeniu procesu produkcyjnego, choć końcowa kontrola jakości również ma ogromne znaczenie. Ogólnie można powiedzieć, że system CAM zapewnia lepszą kontrolę nad procesem produkcyjnym. Jest jednym z czynników, dzięki którym możemy produkować dużo, szybko i w imponującej jakości. Oczywiście początkowy koszt oprogramowania i koszt szkolenia z obsługi systemu, szczególnie dla mniejszych przedsiębiorców, może być dość wysoki, ale taka inwestycja bardzo szybko się zwraca.

 

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top