Program do obsługi maszyn CNC a zadania operatora CNC

Program do obsługi maszyn CNC

W dużych zakładach produkcyjnych niezbędne jest komputerowe wsparcie procesów wytwarzania. Tym samym inwestuje się zarówno w dobrej jakości maszyny CNC, jak i profesjonalne programy do ich obsługi. Program do obsługi maszyny CNC może znacząco usprawnić proces produkcyjny. Dzięki niemu sterowanie pracą obrabiarki jest łatwiejsze, co oczywiście nie oznacza, że operatorem maszyny CNC może zostać przypadkowa osoba. To prawda, że obsługa nowoczesnych programów CAM jest intuicyjna, a dzięki wysokiemu poziomowi automatyzacji, programowanie stosunkowo proste, niemniej programista CNC musi posiadać pewną wiedzę i umiejętności.

Rosnące zapotrzebowanie na operatorów CNC

Maszyny CNC zapoczątkowały swoistą rewolucję na rynku przemysłowym. To dzięki nim możliwe jest prowadzenie szeroko zakrojonej produkcji i wytwarzanie produktów w imponującej jakości. Zakłady produkcyjne doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego sukcesywnie inwestują w nowe obrabiarki, a co za tym idzie – rośnie zapotrzebowanie na operatorów CNC.

Maszyna sterowana przez komputer może wykonywać rozmaite zadania, a operator CNC czuwa nad ich poprawną realizacją. Na pewno ogromnym wsparciem jest dla niego elastyczny program do obsługi maszyn CNC, który nie dopuszcza do powstawania kolizji, a gdyby takowe miały wystąpić – szybko wyłapuje błędy. Dobry program CNC to niezastąpione narzędzie w rękach programisty i operatora CNC. Mimo to od osoby na tym stanowisku zwykle wymaga się, by nie tylko radziła sobie z obsługą nowoczesnych, profesjonalnych maszyn i systemów, ale również… tradycyjnymi, ręcznymi obrabiarkami, takimi jak tokarka, frezarka czy szlifierka.

Operator CNC – kwalifikacje

Do wykonywania zawodu operatora CNC dobrze przygotowują kursy zawodowe, ale mile widziane jest również wykształcenie techniczne. Niekiedy pracodawcy oczekują od operatorów ukończonych studiów wyższych na kierunkach automatyka i robotyka, mechanika i budowa maszyn lub pokrewnych.

Jeśli chodzi o umiejętności osób starających się o pracę na tym stanowisku, na pewno nie bez znaczenia jest sprawna obsługa komputera. Przyda się również wiedza na temat właściwości poszczególnych metali, tworzyw i innych materiałów, z jakimi operator może spotkać się w swojej codziennej pracy.

Program do obsługi maszyn CNC a narzędzia kształtne

Dobry program CAM pozwala na pełne wykorzystanie możliwości narzędzi kształtnych. To dzięki niemu możliwe jest wykonywanie precyzyjnych cięć i żłobień – nie tylko w linii prostej, ale też wyjątkowo skomplikowanych kształtów. Oczywiście nie bez znaczenia jest tutaj jakość samych narzędzi. Dlatego też jednym z obowiązków operatora CNC jest dokonywanie oceny zużycia narzędzi. Mile widziana jest również umiejętność serwisowania maszyn sterowanych numerycznie.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top