Jaki ma proces druk 3D?

Jak przebiega druk 3D?

Technologia druku 3D staje się coraz popularniejsza i zyskuje coraz więcej różnych zastosowań. Stanowi przyszłość rozwijającej się branży technicznej i inżynieryjnej. Z racji tego postanowiliśmy napisać kilka słów o tym, jak przebiega druk 3D. Szczegóły znajdziecie poniżej.

Na samym początku warto nadmienić, że istnieją dwie techniki druku 3D. Pierwsza z nich polega na układaniu ultracienkich warstw roztopionego plastiku (takiego samego, z którego robi się klocki Lego) w kształty będące odwzorowaniem trójwymiarowego, matematycznego modelu. W ten sposób drukuje się przedmioty na użytek własny i przy zastosowaniu drukarek domowych. Natomiast druga metoda jest zdecydowanie bardziej komercyjna, skomplikowana i przez to droższa. Mowa o technice Polyjet, która polega na utwardzaniu przy pomocy światła ciekłych fotopolimerów. Na ich powierzchni powstają kolejne warstwy modelu, tworzące niezwykle precyzyjne szczegóły w miejscach, gdzie stykają się promienie.

O dostępnych technikach drukowania 3D już napisaliśmy, to teraz przejdźmy do opisania schematu poszczególnych działań. Naturalnie pierwszy krok stanowi przygotowanie projektu modelu 3D w specjalnym programie, który umożliwia tworzenie struktur przestrzennych. Dane do wykonania wydruku można również pozyskać za pośrednictwem trójwymiarowych skanerów 3D, które analizują kształty i tworzą z nich matematyczny opis. Należy wspomnieć, że pliki powinny zostać przygotowane w formacie STL, bo tylko taki jest rozpoznawany przez drukarki. Jeśli program, z którego korzystanie nie pozwala na zapisanie przygotowanego modelu w takim właśnie formacie, to należy go uzyskać na drodze konwersji. Później przychodzi czas na drukowanie. Głowicą narzędzia drukującego steruje oprogramowanie CAM (takie samo, które stosuje się przy numerycznym sterowaniu obrabianiem materiałów metodą CNC), które „odczytuje” zapisany kod matematyczny, analizuje dane i na ich podstawie wyrzuca z dysz rozgrzane i płynne tworzywo sztuczne, które formuje w kształt modelu. Głowicami poruszają serwomotory, których praca zintegrowana jest z mikroprocesorem. Płynny plastik natychmiast zastyga w temperaturze pokojowej, co sprawia, że wykonanie precyzyjnego i dopracowanego modelu nie stanowi większego problemu.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top