Rewolucyjne drukowanie 3D a medycyna

W ostatnich latach możemy przyznać technologia poszła do przodu i to niezwykle szybko. To w dosłownie ostatnich latach powstało tak wiele różnego rodzaju urządzeń i sprzętów, o których statystyczni mieszkańcy naszej planety nawet nie marzyli. I nie mamy tutaj na myśli już tylko smartphone’ów, intuicyjnych aplikacji, czy samochodów napędzanych prądem elektrycznym. Obecnie możemy już skanować i drukować różnego rodzaju przedmioty w formie 3D, trójwymiarowej.

Z rewolucją drukarek i skanerów 3D największe nadzieje wiąże chyba medycyna. Cały świat korzysta na tych technologiach, co ułatwia mu pracę i daje rozrywkę, ale jak się okazuje technologie to będą za niedługo w stanie poprawiać kondycję naszego zdrowia.

Po pierwsze, dzięki drukarkom 3D można stworzyć wypełnienia ubytków w kościach i chrząstkach.   Drukowanie 3D może naprawdę zrewolucjonizować współczesną stomatologię. Jest przecież szansa na drukowanie całych koron zębów z doskonałych, trwałych materiałów. Oczywiście drukarki 3D to przyszłość wszelkich protez i implantów. Dzięki technologiom 3D można stworzyć protezy idealnie pasujące dla indywidualnego pacjenta, a nie jak było do niedawna. Oczywiście jest to ogromna nadzieja dla osób po wypadkach. Technologie 3D umożliwią na przykład drukowanie części twarzoczaszki i inne elementy szkieletu człowieka. Ja dotąd było to niemożliwe. Obecnie mamy już wiele przypadków wydrukowanych protez dla pacjentów.

Co ciekawe oprócz protez i implantów, technologie pozwalające na drukowanie 3D mogą umożliwić jeszcze więcej działań na rzecz medycyny. Jak dowodzą badania, istnieje możliwość drukowania… leków. Będą one posiadały specjalne substancje. To rewolucja poza być może kilka lat będziemy w stanie wydrukować sobie tabletkę od bólu głowy, jeśli nie będziemy mogli dotrzeć do apteki, czy sklepu.

Rewolucyjne drukowanie 3D nie tylko przyczynia się do rozwoju przemysłu, uproszczenia pracy architektom, twórcom grafiki, czy filmów, ale także lekarzom i medycynie. Może okazać się za kilka la, że ludzie będą mogli wydrukować już naprawdę szybko, a tym samym przyczynią się do ratowania życia nie tylko ludzi, ale i przyrody.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top