Skaner 3D

skaner 3D

Skanery i ich rodzaje: skaner 3d

Wynalezienie skanera znacząco wpłynęło na czas oraz sposób pobierania i wprowadzania danych do komputera czy mniejszych, przenośnych urządzeń. Obecnie skanowanie to bardzo szybki i dokładny proces, powiązany nie tylko z kopiowaniem dokumentacji papierowej. Wyróżnić możemy wiele typów skanowania i rodzajów skanerów, w tym skaner 3d.

Czym jest skaner? Definicja

Skaner jest mniejszym lub większym urządzeniem, służącym do przebiegowego odczytywania obrazu, kodu paskowego lub magnetycznego, fal radiowych i innych danych oraz przetwarzania ich w formę elektroniczną (najczęściej cyfrową). Kolejne pasma informacji są odczytywane i zwykle też rejestrowane. Skaner nie odczytuje od razu wszystkich informacji, robi to stopniowo – jest czytnikiem krokowym. Stopniowe odczytywanie odbywa się poprzez przesuwanie głowicy skanera albo obrazu znajdującego się pod nią/nad nią.

Najpopularniejsze typy skanowania

Na rynku funkcjonuje wiele rodzajów skanerów. Niektóre z nich, powiązane z rozwojem najnowszych technologii, czyli np. skaner 3d, wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, służą do tzw. zadań specjalnych. Inne mają szerokie, codzienne zastosowania, np. podczas skanowania dokumentów w urzędach i bankach, odczytywania danych z kart płatniczych czy przepustek i identyfikatorów.

Najpopularniejszym rodzajem skanera jest skaner optyczny, czyli m.in. popularne, podłączane do komputera urządzenie peryferyjne. Za jego pomocą odczytywane są informacje ze statycznego obrazu rzeczywistego obiektu (zwykle kartki papieru) rejestrowane i przesyłane do komputera. Taki plik komputerowy nosi nazwę skanu. Skanery optyczne znalazły zastosowanie w systemach zabezpieczeń i kontroli dostępu, archiwizacji dokumentów czy badaniach naukowych. Wykorzystywane są także w centrach logistycznych, magazynach i sklepach. Noszą wówczas nazwę czytników kodów kresowych.

Poza skanerami optycznymi wyróżnić należy skanery magnetyczne, które posiadają głowice odczytujące informację zapisaną na pasku magnetycznym. Na uwagę zasługują również skanery elektroniczne i radiowe. Czy skaner 3d należą do którejś grupy?

Skaner 3d – jak to działa?

Skaner 3d są urządzeniami analizującymi obiekt oraz otoczenie świata rzeczywistego. Zebrane dane służą do stworzenia trójwymiarowych, cyfrowych modeli obiektów. Skanowanie 3D jest skanowaniem optycznym, choć technologie optyczne napotykają trudności podczas skanowania obiektów przezroczystych albo połyskliwych. Skaner 3d oraz powstałe cyfrowe modele są wykorzystywane  w produkcji, protetyce, inżynierii odwrotnej, kontroli jakości, rozrywce.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top