Skaner i jego rodzaje

skaner

Skaner to urządzenie, które odczytuje obrazy, kody i fale radiowe, a następnie zapisuje je w formie elektronicznej. Warto jednak dodać, że nie rejestruje całego obrazu od razu, ale kolejne jego fragmenty, dlatego też nie posiada głowicy statycznej, tylko ruchomą. Pojęcie skaner odnosi się do wszystkich urządzeń, które działają w wyżej opisany sposób, te z kolei można podzielić na konkretne rodzaje. Jakie typy skanerów wyróżniamy?

Skaner – typy urządzeń:

  1. Skaner optyczny – najbardziej popularny. Przetwarza statyczny obraz rzeczywisty w postać cyfrową, którą można poddawać obróbce na komputerze. Do tej kategorii zalicza się m.in.:
  • Skanery bębnowe – to urządzenia przetwarzające w postać cyfrową slajdy i negatywy fotograficzne, a więc przezroczyste oryginały. Ich główny element stanowi bardzo szybko obracający się bęben umieszczony pod głowicą skanującą. Wyróżniają się na tle innych wysoką rozdzielczością, dzięki której tworzą wysokiej jakości obrazy oraz wysoką gęstością optyczną, która sprawia, że wydobycie detali z jasnych bądź ciemnych elementów nie stanowi żadnego problemu. Używa się ich przede wszystkim w profesjonalnych studiach graficznych.
  • Skanery płaskie – korzysta się z nich w domach i biurach. Zbudowane z szyby, na której umieszcza się skanowany dokument, pokrywy, lamp-luster, które przesuwają się pod szybą i skanują obraz. Podłącza się je do komputera przez gniazdo USB. Przygotowują skany w wersji czarno-białej lub kolorowej i dwóch rodzajach rozdzielczości 300×600 dpi oraz 7200×14400 dpi.
  • Skanery kodów kreskowych – taki skaner znajdziemy w każdym miejscu, gdzie sprzedawane są towary (dowiedz się więcej o tym skanerze). Przeznaczone do odczytywania kodów kreskowych umieszczonych na produktach. Informacje o nich przekazywane są do kasy fiskalnej, a ta odszukuje je w swojej bazie i drukuje na paragonie.
  • Skanery 3D – zyskują coraz większą ilość zastosowań. To urządzenia, które tworzą trójwymiarowe modele w postaci cyfrowej, na podstawie informacji pozyskanych podczas analizy obiektu rzeczywistego np. przedmiotu czy części ludzkiego ciała.
  1. Skaner elektroniczny – to czytnik, który poprzez zetknięcie się z układem umieszczonym w danym obiekcie, rozpoznaje zapisane na nim informacje.
  2. Skaner magnetyczny – urządzenia analizujące informacje zapisane na pasku magnetycznym np. karty płatniczej.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top