Skanery 3D – jak to działa?

Skanery 3D

Skanowaniem 3D nazywamy wymiarowanie obiektów przy użyciu wyspecjalizowanych urządzeń, pozwalających na pozyskanie trójwymiarowych obrazów dla obiektów istniejących w rzeczywistości. Skanery 3D analizują obiekty, ich wielkość, kształt i strukturę – na podstawie zgromadzanych danych tworzy się cyfrową wizualizację obiektu. Zasada działania skanerów 3D polega na przestrzennym zbieraniu informacji z wykorzystaniem światła strukturalnego.

Obróbka cyfrowych modeli

Modele powstałe w wyniku skanowania 3D wykorzystywane są na wiele sposobów. Cyfrowa wizualizacja obiektu może stanowić załącznik do dokumentacji technicznej, może być też integralną częścią oferty sprzedażowej (takie rozwiązania coraz częściej spotykamy na stronach sklepów obuwniczych). Cyfrowy model można też zestawić z projektem, na podstawie którego powstał dany przedmiot, co będzie stanowiło ważny etap procesu kontroli jakości.

Cyfrowe modele mogą podlegać licznym modyfikacjom. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy chcemy stworzyć udoskonalony zamiennik dla obiektu istniejącego w rzeczywistości, makietę budynku lub też mniejszą kopię eksponatu muzealnego. Obróbka cyfrowych modeli odbywa się w przeznaczonych do tego celu programach komputerowych. Z tego typu programów korzysta dzisiaj wiele firm z różnych branż, począwszy od przemysłu ciężkiego, poprzez medycynę i archeologię po branżę filmową.

Jak działają skanery 3D?

Obróbka cyfrowych modeli jest tym łatwiejsza, im lepszej jakości modelem dysponujemy. Oznacza to, że do wymiarowania obiektów należy używać precyzyjnych skanerów, skanujących z bardzo dużą dokładnością. Profesjonalne skanery 3D radzą sobie z wymiarowaniem obiektów w każdych warunkach wewnętrznych i zewnętrznych. Chodzi tu przede wszystkim o skanery wykorzystujące technologię optoelektroniczną.

Skanery 3D oparte na technologii optoelektronicznej wykorzystują właściwości światła w celu gromadzenia, transferu i prezentacji informacji. Skanowanie w trzech wymiarach możliwe jest dzięki projekcji wielu różnych struktur światła białego na poddawany digitalizacji obiekt. W przypadku obiektów przezroczystych i błyszczących może to rodzić pewne trudności, niemniej zaawansowane skanery 3D bez trudu radzą sobie również i z powierzchniami tego typu (szkło, płyty pleksi, folia itd.).

Skanery 3D – bezdotykowe wymiarowanie obiektów

Wymiarowanie obiektów bez konieczności przykładania do nich narzędzi pomiarowych to duża wygoda, ale i pewność, że poddawane badaniom obiekty nie ulegną uszkodzeniu. Skanowanie 3D to technika szybka, dokładna i bezpieczna. Skanery 3D działają na zasadzie przestrzennego zbierania informacji, wykonują analizę kształtu obiektu i przekonwertowują otrzymane dane do zwizualizowanego obiektu cyfrowego. Proces skanowania odbywa się na wartościach współrzędnych lokalizowanych punktów pomiarowych. Punkty te składają się na bryłę analizowanego obiektu. Ile takich punktów zostaje pobranych w procesie skanowania? Okazuje się, że jeden pomiar umożliwia zebranie nawet kilku milionów punktów pomiarowych w ciągu sekundy. Skanery 3D pozwalają zatem na szybkie wymiarowanie nawet bardzo dużych obiektów o złożonej budowie.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top