Skanery 3D i ich rodzaje

skanery 3d

Skanery 3D to zaawansowane technologicznie urządzenia, które potrafią przekształcić realny obraz w postać cyfrową. Po przeskanowaniu trójwymiarowego obiektu, zbierają wszystkie dane i tworzą z nich matematyczny opis (model), który może zostać „odczytany” przez drukarkę 3D. W sprzedaży pojawia się kilka ich rodzajów. Ich krótkie charakterystyki zamieszczamy poniżej.

Skanery 3D – dostępne rodzaje

Skanery 3D dotykowe – wyposażone są w specjalną sondę, umieszczoną na maszynie współrzędnościowej lub ramieniu pomiarowym, która bardzo dokładnie analizuje kształt obiektu. Używa się ich przede wszystkim w branży inżynieryjnej i przy kontrolach jakości produktów, aby sprawdzić czy posiadają odpowiednie wymiary. Skanery dotykowe są bardzo dokładne, jednak metoda ich działania jest dość czasochłonna i inwazyjna. Głowica urządzenia dotyka powierzchni przedmiotu, co niestety może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Skanery 3D bezdotykowe – (zobacz więcej o tego typu skanerach 3d) praca urządzenia przebiega bez kontaktu z powierzchnią przedmiotu, w związku z czym metoda jest nieinwazyjna i nie stwarza ryzyka uszkodzenia jego struktury. Używa się go do skanowania przedmiotów o dużych rozmiarach i bardzo delikatnej powierzchni. W obrębie skanerów dotykowych wyróżniamy kilka ich podrodzajów ( m.in. skanery laserowe/wykorzystujące światło strukturalne, skanery z dalmierzami laserowymi, skanery z wielu aparatów DSLR oraz skanery wykorzystujące technologię CT.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top