Skanowania 3D w medycynie

Zastosowanie skanowania 3D w medycynie

Wydawać by się mogło, że skanowanie 3D znajduje zastosowanie jedynie w przemyśle. Nic bardziej mylnego! Z powodzeniem wykorzystuje się go w medycynie. W jaki sposób? Kilka z najpopularniejszych zastosowań opisaliśmy poniżej.

  • Wizualizowanie efektów operacji plastycznych – metoda przydaje się przede wszystkim przy projektowaniu oraz wytwarzaniu implantów szczękowych, implantów czaszki, ucha lub nosa.
  • Protetyka – z pomocą skanowania 3D można stworzyć idealny dla każdego pacjenta model implantów oraz protez szczękowych.
  • Dermatologia – w tej dziedzinie medycyny skanowanie 3D przydaje się przy badaniu zmian skórnych oraz kontrolowaniu przebiegu leczenia i jego rezultatów. Pozwala również na określenie głębokości wszelkiego rodzaju blizn, ran itp., co rzutuje na dobranie odpowiednich metod leczenia.
  • Ortopedia – przy pomocy wyżej wspomnianej technologii można diagnozować wady postawy oraz deformacje kończyn. Umożliwia ona także badanie lejkowatości klatki piersiowej oraz zaprojektowanie gorsetów ortopedycznych, stabilizatorów czy wkładek.
  • Opieka pourazowa – dzięki technologii skanowania 3D realne stało się projektowanie i produkowanie egzoszkieletów, łusek, gorsetów, ortez, pionizatorów, czyli przedmiotów niezbędnych do opieki nad osobą, która odniosła poważne obrażenia ciała.

Na sam koniec wspomnimy jeszcze o tym, dlaczego skanowanie 3D spotkało się z tak dobrym odbiorem w środowisku medycznym. Jedną z jego największych zalet jest szybkość dokonywania pomiarów oraz bezpieczeństwo. Skanery 3D nie wytwarzają szkodliwego dla człowieka promieniowania, co ma miejsce przy wykonywaniu tomografii komputerowej. Obraz tworzą przy użyciu zupełnie nieszkodliwego źródła światła białego. Poza tym przy zastosowaniu omawianej technologii można dokonać bardzo dokładnych i precyzyjnych pomiarów i to bez konieczności dotykania pacjenta. Co więcej, dzięki skanowaniu 3D można tworzyć lekkie implanty/protezy o dowolnych, nieraz skomplikowanych kształtach. Poza tym skaner jest urządzeniem mobilnym i łatwym w obsłudze, a to niekwestionowane atuty.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top