Skanowanie 3D

skanowanie 3D

Zastosowania technik skanowania – skanowanie 3D

Początki skanowania 3D nie były może zbyt obiecujące, ale dość szybko udało się opracować urządzenia, które umożliwiały dokładne oddanie kształtu i geometrii obiektu. Dziś skanowanie 3D znajduje szereg zastosowań w różnych gałęziach przemysłu. Ułatwia i przyspiesza wykonanie prac oraz pozwala na uzyskanie niesamowitych efektów.

Na czym polega skanowanie 3D?

Skanowanie 3D ma na celu utworzenie wirtualnej, cyfrowej kopii skanowanego obiektu. Kopia ta ma być dokładna. Dzięki temu będzie można ją wykorzystać np. w procesie powstawania takich samych obiektów (części mechanicznych, elementów biżuteryjnych itd). Skanować można zarówno obiekty bardzo małe, jak i te o imponujących rozmiarach, takie jak helikoptery, statki czy budynki. Oczywiście nie zawsze przy wykorzystaniu tych samych urządzeń. Skanowanie 3D można wykonywać we własnym zakresie, o ile dysponuje się odpowiednim sprzętem. Można też zlecić taką usługę firmie zewnętrznej (sprawdź ofertę na evixscan3d skanowanie 3d.

Zastosowania technologii skanowania 3D

Nie sposób wymienić wszystkich zastosowań technologii 3D, ale na pewno należy wspomnieć o przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, stoczniowym i kolejowym. Powszechnie wykonuje się skanowanie 3D prototypów samochodów, statków czy samolotów. Technologia znajduje zastosowania w inżynierii odwrotnej, kontroli jakość, podczas różnorodnych testów i symulacji, bezdotykowej inspekcji. Jeśli chodzi o samochody, dzięki tej technice skanowania mierzy się ramy i podwozia, buduje i zabudowuje nadwozia, analizuje pracę silnika itp. W przemyśle lotniczym wykonuje się pomiary łopatek i wirników, kontroluje wykonanie kabin. Mierzy się również i kontroluje odkształcenia konstrukcji statków, jachtów i łodzi oraz wagonów kolejowych.

Technologia skanowania 3D wykorzystywana jest również w metrologii, wzornictwie przemysłowym i przemyśle odlewniczym. Zastosowania znajduje również w przemyśle energetycznym (pomiar i kontrola jakości turbin, piast i łopatek wirnika) oraz przemyśle wytwórczym. Jeśli chodzi o ten ostatni, skanowanie 3D szczególnie istotne jest w trakcie prac związanych z obróbką ubytkową, tworzeniem elementów z tworzyw sztucznych, jak i podczas produkcji wytłoczek i odkuwek.

Ciężki przemysł to dopiero niewielka część zastosowań technologii 3D. Równie pomocna jest ona w rzeźbiarstwie i szeroko rozumianej sztuce, muzealnictwie, archeologii, w medycynie (ortopedia, protetyka, medycyna estetyczna), a także podczas tworzenia filmów czy gier komputerowych a nawet przygotowywania różnorodnych pokazów i prezentacji.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top