Skanowanie bezdotykowe

Skanowanie bezdotykowe

Skanowanie bezdotykowe i dotykowe – technologia 3D

SkanowanieTechnologia 3D to bardzo szeroka dziedzina, której intensywny rozwój znacząco wpłynął na sposób funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. W firmach coraz częściej spotykamy drukarki i skanery 3D, jak i szereg maszyn sterowanych numerycznie, wykorzystujących trójwymiarowe dane pomiarowe. Skanowanie 3D kojarzy nam się przede wszystkim z pomiarami bezdotykowymi. Skanowanie bezdotykowe ma miejsce wtedy, gdy skaner znajduje się w pewnej odległości od badanego obiektu.

Tradycyjne metody pomiarowe

Mierzenie obiektów o skomplikowanej budowie, nieregularnym kształcie czy niejednolitej powierzchni nie zawsze przynosi spodziewany efekt. Tam, gdzie tradycyjne metody pomiarowe zawodzą, wkraczają skanery 3D.

Skanowanie 3D to usługa wykonywana także tam, gdzie istnieje możliwość dokonania pomiarów metodami tradycyjnymi, ale istnieje ryzyko, że pomiary te nie będą dokładne, albo ich uzyskanie pochłonie wiele środków finansowych bądź zajmie dużo czasu.

Skanowanie bezdotykowe i dotykowe

Skanery 3D możemy podzielić na bezdotykowe i dotykowe. Różnią się sposobem działania – ze względu na łatwość obsługi więcej zwolenników ma skanowanie bezdotykowe, jednak dotykowe także bywa niezastąpione.

Dotykowe skanowanie 3D

W przypadku skanowania dotykowego konieczny jest kontakt głowicy pomiarowej ze skanowanym obiektem. Metoda ma charakter inwazyjny, jednak w praktyce rzadko dochodzi do uszkodzenia powierzchni skanowanego obiektu (mimo to nie można zaprzeczyć, że takie ryzyko istnieje).

Skaner, za pomocą specjalnej sondy, dokładnie analizuje kształt przedmiotu. Im większa powierzchnia do zbadania, tym dłuższy czas skanowania. Jest to jednak metoda niezwykle dokładna, znajdująca zastosowanie przy realizacji wyjątkowo wymagających projektów.

Bezdotykowe skanowanie 3D

Skanowanie bezdotykowe to z kolei metoda bezinwazyjna, czyli nie dochodzi do kontaktu fizycznego pomiędzy urządzeniem a skanowanym obiektem. Przedmioty skanowane są z pewnej odległości, zależnej m.in. od ich struktury czy rozmiarów. Dzięki temu, że skaner nie dotyka powierzchni, nie istnieje ryzyko jej uszkodzenia. Metoda może być zatem stosowana do mierzenia obiektów bardzo delikatnych, choć w praktyce wykorzystuje się ją powszechnie w wielu gałęziach przemysłu. Bezdotykowe skanery 3D to urządzenia, które spotykamy w dużych, nowoczesnych firmach, ale coraz częściej z ich dobrodziejstw korzystają także mniejsi, lokalni przedsiębiorcy. Jeżeli nie dysponują własnym skanerem, decydują się na współpracę z firmą świadczącą usługi skanowania 3D.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top