Szybkie prototypowanie – szczegóły

Szybkie prototypowanie

Szybkie prototypowanie – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Szybkie prototypowanie to ogół technik, które wykorzystuje się do tworzenia fizycznych modeli obiektów, wcześniej zaprojektowanych w programie typu CAD. To stosunkowo nowa technologia, która zyskuje coraz większą ilość zastosowań. Warto się jej przyjrzeć nieco bliżej, dlatego postanowiliśmy poświęcić jej osobny artykuł. Z tego tekstu dowiecie się, jak przebiega szybkie prototypowanie oraz jakie posiada wady i zalety. Zainteresowani? Jeżeli tak, to życzymy przyjemnej lektury.

Ogólne informacje dotyczące szybkiego prototypowania

 • Proces tworzenia modeli opiera się na technice addytywnej, a więc łączeniu ze sobą kolejnych bardzo cienkich warstw materiału, z którego drukowany jest model.
 • Prototypowanie w 3D jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od obróbki skrawaniem, ponieważ pozwala na tworzenie obiektów o mocno skomplikowanej strukturze, zwłaszcza tej wewnętrznej.
 • Pierwsze rozwiązania charakterystyczne dla szybkiego prototypowania pojawiły się już w latach 80. XX w.
 • Dzięki technice szybkiego prototypowania możliwe stało się przeniesienie komputerowych projektów do świata rzeczywistego.

Szybkie prototypowanie – schemat postępowania

 1. Ogół prac rozpoczyna się od przygotowania w programie typu CAD cyfrowego modelu przedmiotu.
 2. Następny etap to przeniesienie pliku do maszyny kształtującej.
 3. W dalszej kolejności dobiera się stosowną orientację przestrzenną i doprowadza materiał roboczy z zewnętrznych komór.
 4. Kolejny krok to „pocięcie” projektu na przekroje według zasad charakterystycznych dla wskazanej technologii kształtowania.
 5. Dalej trzeba zająć się dookreśleniem wszystkich koniecznych parametrów, a więc rozmiarów, grubości warstw itp.
 6. Później przychodzi czas na wykonanie obiektu, a następnie usunięcie resztek substancji roboczej, która może znajdować się w wewnętrznych elementach wydrukowanego przedmiotu.
 7. Na zakończenie przedmiot poddaje się zabiegom dookreślającym jego ostateczny wygląd, a więc lakierowaniu, szlifowaniu i polerowaniu.

Wady i zalety szybkiego prototypowania

Szybkie prototypowanie to nowoczesna i bardzo zaawansowana technologia, która posiada kilka zalet, jednak nie jest pozbawiona wad. Do tych pierwszych trzeba zaliczyć: minimalizację kosztów wykonania prototypów i wprowadzania do nich koniecznych poprawek a także przyspieszenie prac nad modelem. Jeżeli zaś chodzi o minusy, to wśród najważniejszych z nich należy wymienić wysokie ceny drukarek 3D, ograniczoną ilość materiałów, z których można wykonać modele oraz ograniczenia dotyczące rozmiaru drukowanych przedmiotów.

Jeżeli poszukujesz firmy oferującej szybkie prototypowanie konieczenie zapoznaj się z ofertą na stronie evixscan3d.pl

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top