Szybkie prototypowanie w nowoczesnych technologiach

prototypowanie

Szybkie prototypowanie stosuje się obecnie w bardzo wielu dziedzinach. Szybka i tania produkcja prototypów stanowi do dzisiaj jeden z elementów składających się na całą strategię, która pozwala uzyskać przewagę konkurencyjną. By prototypowanie zostało zrealizowane z największą precyzją stosuje się w tym celu wysokiej jakości skanery 3D.

Dostrzec należy, że nowoczesne technologie, na które składa się prototypowanie wykorzystuje się w wymagających najwyższej precyzji sektorach przemysłu, takich jak medycyna, protetyka, inżynieria biomedyczna czy tkankowa. Na taką popularność szybkiego prototypowania składa się przede wszystkim stosunkowo niska cena produkcji modelu 3D, ale także szybkość realizacji całego procesu.

Szybkie prototypowanie – jakiego rodzaju materiały wykorzystuje się w tym procesie?

W tego rodzaju procesie wykorzystuje się bardzo szeroki wachlarz surowców. Szybkie prototypowanie ma tę zaletę, że może aż z takiej palety materiałów korzystać. Sama selekcja komponentów wynikać już będzie z tworzonego modelu (prototypu). Można korzystać ze stosunkowo niedrogich materiałów, po kosztowne komponenty. Wszystko zależy od zastosowania prototypu. Te tańsze składniki, takie jak polimery ABS czy PLA o czystości technicznej można z powodzeniem wykorzystać przy produkcji poglądowego modelu służącego np. do wizualizacji i planowania zabiegu. Jednak szybkie prototypowanie może mieć znacznie większy potencjał jeśli tylko skorzysta się z bardziej wyszukanych materiałów, takich jak biomateriały, polimery biodegradowalne – poliaktyd, poliglikolid, czy polikaprolakton oraz polimery naturalne, jak kolagen czy chityna. Z takim surowcami uda się wytworzyć zindywidualizowane elementy implantowe.

Szybkie prototypowanie to nie tylko medycyna

Nowoczesna technologia w postaci szybkiego prototypowania pozwala ją zastosować na znacznie szerszą skalę. Zauważyć oczywiście należy, że medycyna wymaga niezwykłej precyzji, ale to oznaczać może jedynie, że szybkie prototypowanie bez problemów może być wykorzystywane w innych sektorach gospodarki.

Charakteryzujące się tym, że pozwala stworzyć trójwymiarowy model warstwa po warstwie oraz umożliwiające wykorzystanie szeregu, różnorodnych materiałów szybkie prototypowanie odnalazło bardzo wiele zastosowań. Dzisiaj z możliwości tej nowoczesnej technologii z powodzeniem korzystają takie sektory przemysłu jak motoryzacyjny, wzornictwo przemysłowe, projektowanie, architektura. Wspominana już medycyna czy inżynieria biomedyczna czerpią korzyści z nowoczesnych technologii i cały czas wykorzystują potencjał jaki tkwi w szybkim prototypowaniu.

Szybkie prototypowanie staje się więc dziedziną, która przyczynia się do ulepszania danych obszarów życia. Przede wszystkim postrzegane jest ono jako nowoczesne narzędzie, które jest stosunkowo tanie, szybkie i niezwykle precyzyjne. Co więcej daje szanse korzystania z bardzo wielu materiałów, co przekłada się na uniwersalność tej technologii.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top