Szybkie prototypowanie

Szybkie prototypowanie – dlaczego warto i co obejmuje?

Szybkie prototypowanie to ogół działań, dzięki którym można szybko, precyzyjnie i powtarzalnie wytwarzać różnego rodzaju przedmioty przy zastosowaniu technologii druku 3D. Znajduje coraz więcej zastosowań i korzysta z niego coraz więcej firm. Co obejmuje szybkie prototypowanie i dlaczego warto zainteresować się możliwościami jakie zapewnia?

Szybkie prototypowanie – zastosowanie

W ramach szybkiego prototypowanie świadczy się przeważnie usługi obejmujące drukowanie 3D przy wykorzystaniu rożnych technologii oraz obróbkę CNC. Druk 3D modeli, prototypów i części może odbyć się m.in. metodami:

  • PolyJet – utwardzanie żywic polimerowych światłem UV,
  • FDM – druk produktów ze specjalnych tworzyw, które twardnieją pod wpływem niższej temperatury (tworzywa są podgrzewane w drukarce, w efekcie czego zyskują płynną postać, a po „wydostaniu się na zewnątrz” przez głowicę, twardnieją),
  • SLS – spiekanie laserem proszków, dzięki czemu przybierają postać stałą,
  • CJP – selektywne zespajanie proszku,
  • LCM – przetwarzanie materiałów ceramicznych,
  • DMLS – spiekanie laserem metalowego proszku (wykorzystywane do produkcji metalowych części, narzędzi, podzespołów i prototypów).

Szybkie prototypowanie zapewnia możliwość druku modeli na podstawie gotowych wzorców lub projektów opracowanych w programie typu CAD. Aby stworzyć projekt modelu, trzeba najpierw zeskanować przedmiot, pozyskać wszystkie jego dane techniczne, a następnie użyć specjalnego oprogramowania, które „zakoduje je w języku” rozpoznawanym przez oprogramowanie drukarki 3D.

Jeżeli zaś chodzi o szybkie prototypowanie wykorzystywane w metodzie CNC, to dotyczy ono przede wszystkim precyzyjnej obróbki, także skrawaniem, przeróżnych elementów wykonanych z tworzyw sztucznych i metalu. Dzięki wyżej wspomnianej technologii możliwe jest ich dokładne dopracowanie oraz tworzenie skomplikowanych konstrukcji/detali.

Dlaczego szybkie prototypowanie to dobre rozwiązanie?

Prototypowanie niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Dzięki niej można przetestować produkt zanim trafi do właściwej produkcji, a później do sprzedaży. Co więcej, w trakcie pomiarów i weryfikacji jakości wykonania można wykryć ewentualne błędy, poprawić wygląd elementu i jego kształt. To z kolei redukuje ilość wadliwych produktów, obniża koszty produkcji i skraca czas jej trwania.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top