Usługi pomiarowe

Usługi pomiarowe – kilka słów o wykorzystaniu skanowania 3D

Skanowanie to technologia, która z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Znajduje też coraz więcej zastosowań w przeróżnych dziedzinach życia. Wykorzystuje się je także do świadczenia takich usług, jak usługi pomiarowe. Do czego służy skanowanie i jakich pomiarów można dokonać przy jego pomocy? Tego dowiesz się z dalszej części tekstu.

Usługi pomiarowe przy zastosowaniu skanowania 3D

Skanowanie stanowi podstawę wszelkiego rodzaju pomiarów. Dzięki niemu można wymiarować przedmioty wykonane z materiałów, których nie da się zmierzyć przy pomocy tradycyjnych metod. Co ważne, „mierzyć” można zarówno małe, jak i duże obiekty. Na wyniki nie mają żadnego wpływu warunki pogodowe (tak, skanować można na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń).

Usługi pomiarowe obejmują maszyny, urządzenia, ogromne konstrukcje, duże powierzchnie lub ich wybrane elementy albo detale, matryce, prototypy i wiele innych. Dzięki skanowaniu można szybko zmierzyć współrzędne poszczególnych elementów, a na podstawie uzyskanych informacji opracować prototypy, obrazy cyfrowe, przygotować pliki do obrabiarek numerycznych, a nawet stworzyć animację i grafikę komputerową. Nie od dziś wiadomo, że właśnie dzięki skanowaniu można odtworzyć w wirtualnej przestrzeni realny świat.

Na co jeszcze pozwalają usługi pomiarowe? Przede wszystkim przydają się przy planowaniu rozmieszczenia np. maszyn w fabrykach, kontroli jakości wykonania przedmiotów/ konstrukcji budynku oraz tworzeniu dokumentacji 3D. Nie bez znaczenia jest również tworzenie chmury punktów, z której można korzystać przy opracowywaniu trójwymiarowych modeli CAD.

Wspomnieć trzeba też o dość dużym znaczeniu skanowania dla geodezji, inwentaryzacji obiektów przemysłowych i wszelkiego rodzaju zabudowań, także zabytków, dróg i kolei. Dzięki niemu można dopracowywać prototypy części składowych maszyn czy samochodów oraz kontrolować jakość ich pracy. Co ważne, dzięki skanowaniu można pozyskiwać dane przestrzenne obiektów wykonanych z przezroczystych i błyszczących materiałów, a to niemały plus.

Jakie zalety mają usługi pomiarowe?

Jak można zauważyć, usługi pomiarowe i stanowiące ich podstawę skanowanie 3D mają mnóstwo zalet. Gwarantują bezdotykowy i szybki pomiar różnej wielkości obiektów, wykonanych z przeróżnych surowców. Wyniki są dokładne, precyzyjne i przygotowane do dalszego wykorzystania m.in. w programach do modelowania i prototypowania. Dzięki nim można odwzorowywać kształty, tworzyć dokumentacje techniczne, planować itp. Przyspieszają prace i obniżają koszty ich realizacji.

Przydają się w każdej branży, a zwłaszcza w przemyśle, lotnictwie, motoryzacji, medycynie, muzealnictwie, grafice komputerowej itp. Oczywiście, aby pomiary były prawidłowe, muszą je wykonywać specjaliści przy użyciu sprzętu o odpowiednich parametrach technicznych. Wymagana jest również umiejętność obsługi programów komputerowych do przetwarzania zebranych przez urządzenie danych.

Jeżeli interesują cię takie usługi zapoznaj się z ofertą na stronie evixscan3d.pl

 

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top