Utylizacja sprzętu elektronicznego

Utylizacja sprzętu elektronicznego

Segregacja odpadów jest konieczna, jeśli nie chcemy dopuścić do błyskawicznego zaśmiecenia planety. Wiele śmieci da się przetworzyć i ponownie wykorzystać, ale przedmiotów nadających się do powtórnego wykorzystania nie sposób wybierać ze sterty zmieszanych odpadów. Dlatego w tej chwili wszyscy jesteśmy zobowiązani do segregowania śmieci i oddawania ich w odpowiednich workach. W kolorowych workach oddajemy plastik, papier, szkło, odpady bio, ale co się dzieje ze sprzętem elektronicznym? Jak przebiega utylizacja sprzętu elektronicznego?

Dynamiczny rozwój branży elektronicznej

Dawniej odpady elektroniczne nie stanowiły aż tak dużego problemu. W domach znajdowało się zdecydowanie mniej elektroniki, a jeśli coś się zepsuło, podejmowano próby naprawy. Dziś sprzęt elektroniczny traktujemy inaczej. Kupujemy go więcej – elektronika jest wszechobecna w naszym życiu, niemal non stop korzystamy z urządzeń podłączonych do prądu bądź wyposażonych w baterie/akumulatorki. A skoro zapotrzebowanie na sprzęt elektroniczny jest tak duże, producenci elektroniki mają pełne ręce roboty. Tym samym możemy mówić o dynamicznym rozwoju branży elektronicznej. Niestety przekłada się to również na powstawanie ogromnych ilości elektrośmieci. Są to odpady wymagające szczególnego traktowania.

Utylizacja sprzętu elektronicznego

Na czym polega utylizacja sprzętu elektronicznego? Głównie chodzi o to, by zarówno duży sprzęt elektroniczny, jak i małe przedmioty elektroniczne i płytki drukowane zostały dokładnie obejrzane i rozłożone na elementy nadające się do powtórnego wykorzystania oraz takie, których wykorzystać się nie da. Oczywiście chodzi również o to, by usunąć z urządzeń elementy groźne dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka. Jakie to elementy? Przede wszystkim substancje i pierwiastki ciężkie, takie jak ołów, rtęć, chrom oraz kadm. Substancje te mogą doprowadzić do skażenia gleby i zbiorników wodnych, dlatego utylizacja sprzętu elektronicznego jest taka ważna.

Elementy, które nie zawierają substancji szkodliwych, teoretycznie mogłyby trafić na wysypisko śmieci, ale po co mają zajmować miejsce i leżeć tam tysiące lat, jeśli mogą zostać ponownie wykorzystane w procesie produkcyjnym? Obudowy, kable i podzespoły elektroniczne mogą posłużyć do wyprodukowania tych samych bądź zupełnie nowych wyrobów. Ale aby tak się stało, ktoś musi rozczłonkować zużyty sprzęt elektroniczny. Nie wolno tego robić na własną rękę. Elektrośmieci należy dostarczyć do wyznaczonego punktu zbiórki takich odpadów.

Utylizacja elektrośmieci

Śmieciarki, które odbierają odpady od mieszkańców posesji, zwykle nie zabierają sprzętu elektronicznego. Elektrośmieci należy dostarczyć do specjalnych punktów zbiorczych, niekiedy też skupów złomu i elektroniki czy firm, które zajmują się świadczeniem usług utylizacji przedmiotów elektronicznych. Jeżeli wymieniamy sprzęt na nowy, który zostanie dostarczony przez sklep elektroniczny do miejsca zamieszkania, możemy od razu oddać stare urządzenia. Sklepy z artykułami elektronicznymi zwykle zajmują się zbiórką sprzętu elektronicznego.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top